5. mai 1998 kell 22:00

Pauligi kahtlane äri Eestis

Konkurendid kahtlustavad Paulig Balticut tarbijavaenuliku kauba müümises

«Kohvimüüjate seas on üldteada fakt, et kauplustes müüdav Arabica Extra on Pauligi kohv,» väidab Meira Eesti OÜ müügijuht Jaanus Vernik. «Kunagi tootsid nad pankrotistunud hulgimüüjale Agrosifile odavat kohvi ja praegune kohv on samas pakendis,» lisas Vernik.

Arabica Extra poolekilone kohvipakk maksab kauplustes paarkümmend krooni vähem kui teised kohvimargid. ASi Prike tootejuhi Imre Villmanni sõnul pole kvaliteetsest toorainest võimalik nii odavat kohvi valmistada.

Kahtlusi, et Arabica Extra on Paulig Baltic ASi toodang, süvendab tõsiasi, et Arabica Extra pakil oleva vöötkoodi esimesed viis numbrit ühtivad Pauligi teiste kohvisortide omaga.

Arabica Extra kohvi turustab teiste firmade hulgas ka AS ETK Hulgi, kes müüb teisigi Pauligi kohvimarke. Tootja nimetus Arabica Extra pakil puudub.

Kümme päeva tagasi peeti Eesti piiril kinni Paulig Balticule saadetud 14 tonni aegunud kohvi. Riigi veterinaar- ja toiduinspektsiooni piiriteenistuse juhataja Vladimir Razumovski ütles, et Pauligi kohv oli aegumistähtaja ületanud ja see saadeti piirilt tagasi. «Varem pole Paulig rikkumistega vahele jäänud,» lisas Razumovski.

«Ilmselt on ka kauplustes müüdav Arabica Extra kohv Pauligi tootmisjääkidest valmistatud,» ütles Imre Villmann.

Eduscho kohvi müügiesindaja Eugen Vegesi sõnul on kõik odavad kohvid saadud ebakvaliteetsete tootmisjääkide kokkusegamisest ja ümberpakkimisest.

«Ma ei vasta sellele küsimusele,» lausus Paulig Baltic ASi juhatuse esimees Tiit Nuudi vastuseks küsimusele, kas Arabica Extra on toodetud Pauligi tehases. Ta ei nõustunud ütlema, miks ta keeldub kommentaarist.

Tiit Nuudi kommenteeris piiril tabatud aegunud tähtajaga kohvisaadetist, et Paulig Baltic soovis vedada Eestisse tagasi kohvi, et see ümber pakkida ja seejärel Lätti edasi müüa. «Eesti turule poleks see kohv sattunud,» väitis Nuudi.

Paulic Baltic saadab ebakvaliteetset kohvi Rezekne piimatööstusesse, kus seda lisatakse seal valmistatavasse kondenspiima. Piimatööstuse varustusosakonna töötaja Natalja Pankova kinnitas, et kondenspiima valmistamiseks pole vaja väga kvaliteetset kohvi. Tema andmeil jõudis viimane partii kohvi Pauligist Rezeknesse 4. aprillil ja kättesaadud 11 tonni kohvi on tänaseks toorainena juba ära kulutatud.

«Ainus põhjendus, mis meile piiril toodi, oli, et «parim enne»-tähtaeg oli möödunud,» rääkis Tiit Nuudi. «Saime aru, et pole mõtet vaidlema hakata, vaid kaup tagasi saata,» lisas ta.

Muuga sadamas kinni peetud kohvi saatis Eestisse Pauligi emafirma Soomes. Samas üritas Paulig Baltic Eestisse sisse vedada ka aegunud maitseaineid.

Asjatundjate sõnul aegub kohv poolteise aasta jooksul. Kauem seisnud kohvi maitse muutub mõrkjaks ja aroom kaob.

Hetkel kuum