25. mai 1998 kell 22:00

Kaevurid lõpetasid, probleemid jäid

Blokaadi lõpetamise kokkuleppele jõuti pärast ametiühingujuhtide ja Venemaa asepeaminister Oleg Sõssujev ja Boriss Nemtsovi juhitud keskvalitsuse esindajate läbirääkimisi. Streikivad söekaevurid vabastasid raudtee pärast seda, kui Kemerovo kuberner Aman Tulejev oli lubanud isiklikult garanteerida, et valitsus täidab kõik oma lubadused 1. juuliks.

Kuid Inta ja Vorkuta kaevurite 13. mail alanud blokaad Põhjaraudteel jätkub, sest seda piirkonda külastanud Vene majandusminister Jakov Urinson ei suutnud leida aktsioonist osavõtjatega ühist keelt, ütles söetööstuse ametiühingu aseesimees Ivan Mohnat?uk.

President Boriss Jeltsin kutsus eile kokku julgeolekunõukogu, kus valitses veendumus, et viimase kuuga on riigi majanduslik ja poliitiline olukord oluliselt halvenenud, mis kujutab ohtu rahvuslikule julgeolekule. Presidendi arvates on märtsis tagandatud valitsus süüdi söetööstuse halvas juhtimises.

Julgeolekunõukogus arutati, kuidas vältida majanduse olukorra edasist halvenemist. Valitsuse ja oma palku nõudvate kaevurite konflikt on välisinvestorid, keda Aasia majanduskriis on väga ettevaatlikuks teinud, Vene finantsturgudelt veelgi eemale peletanud. Nii Vene aktsia- kui ka obligatsiooniturgude järsk langus on sundinud keskpanka tõstma rubla kaitseks intresse 50 protsendile, mis halvendab valitsuse selletagi rasket finantsseisu. Välisinvestorite julgustamiseks mõeldud avalduses kinnitasid nii Jeltsin kui ka kuu aega ametis olenud valitsus, et nad ei kavatse kaevurite nõudmiste täitmiseks uut raha juurde trükkida.

Nädalavahetusel Venemaalt lahkunud rahvusvahelise valuutafondi (IMF) delegatsioon ei teatanud ametlikult, kas ta soovitab Venemaale välja maksta viimase, 670 miljoni dollari suuruse osalaenu. Delegatsioon soovitas valitsusel rakendada uusi abinõusid, mille abil riik raskest finants- ja sotsiaalolukorrast välja tulla.

Osa Venemaa ametiisikuid on süüdistanud lääne investoreid, et need on oma spekulatsioonidega raskendanud Venemaa finantsolukorda. Pühapäeval nimetas endine asepeaminister Anatoli T?ubais süüdlaseks aga parlamenti, kelle tõttu viibis valitsuse ametissenimetamine kuu aega.

Vene aktsiaturg alustas uut nädalat taas langusega ja likviidseimate aktsiate hinnad Vene kauplemissüsteemis RTS kukkusid 4--6%.

Boriss Jeltsin lubas eile, et kutsub reedel kokku riigi finants- ja tööstusliidrid, et kuulata ära nende ettepanekud majanduskriisi lahendamise kohta. Kutsutute seas on Anatoli T?ubais (ÜES), Rem Vjahhirev (Gazprom), Vagit Alekperov (Lukoil) jt. REUTERS-ETA-ÄP

Hetkel kuum