5. juuli 1998 kell 22:00

Jaapan siiski lubab makse kärpida

Kui neljapäeval Jaapani juhtiva liberaaldemokraatliku partei poolt avalikustatud nn sillapanga loomise plaan valmistas valuutaturgudel mõningat pettumust, siis päev hiljem tuli saareriigist juba oodatum uudis. Peaminister Ryutaro Hashimoto teatas, et Jaapan plaanib kestvat sujuvat maksude kärpimist. Dollari kurss langes reedel seepeale peaaegu kahe jeeni võrra taas alla 140 jeeni taseme. Turud ootavad maksukoormuse alandamist väga ja iga sellekohane hea uudis või kuuldus mõjub jeeni kursile positiivselt.

Jaapani aktsiaturg kerkis radikaalse finants- ja pangandusreformi ootuses juba teist nädalat järjest ning Nikkei indeks on alates kolmapäevast taas ülalpool 16 000 punkti taset.

Reedene päev oli jeeni kosumiseks väga sobiv, sest Ameerika Ühendriikide valuutaturud olid iseseisvuspäeva tõttu suletud ja valitses valuutade likviidsusdefitsiit. Teisalt kardeti Jaapani keskpanga interventsiooni.

Juuni keskel sooritasid USA ja Jaapani keskpangad kooskõlastatud jeeni tugioste, mis langetasid dollari kursi ühe päevaga viimase üheksa aasta kõrgeimalt kursilt (144,09 USD/JPY) 5,6 protsendi võrra 136 jeenile.

Saksa marga suhtes oli dollar suhteliselt stabiilne. Turud hoidsid endiselt silma peal Venemaa sündmustel. Rahvusvahelise valuutafondi direktori Michel Camdessus' sõnade kohaselt on IMF ja Venemaa saavutanud edu läbirääkimistel valuutareservide abipaketi üle, aga seni pole teada, millal läbirääkimised lõpevad.

Tööpuudus langes Saksamaal juunis maiga võrreldes 0,4% võrra 10,5 protsendini.

Hetkel kuum