9. juuli 1998 kell 22:00

Liam Alleni rahvamajad

Iiri ettevõtja Liam T. Allen elab kuuendat aastat vaheldumisi Eestis ja Iiris. Ta on käivitanud Pühajärve ääres Setanta-nimelise kõrtsi ning Tartus Wilde'i kohviku ja kõrtsi.

1970. aastatel Dublinis ärikoolituse keskuse avanud Allen kohtus esimest korda Eestimaalt tulnud eneseharijatega üheksa aastat tagasi. Teda hakkas Eesti huvitama ja ta asus siin koolituskursusi korraldama.

Pühajärve ääres puhates hakkas see paik iirlasele nii meeldima, et ta otsustas järveäärsele mäenõlvale rajada oma kõrtsi ehk pubi. Alleni kõigi kõrtside nimes seisab sõna pub, mis on lühend inglisekeelsest sõnapaarist public house ja tähendab rahvamaja. «Olin hämmastunud, et Otepääl tookord ühtegi korralikku söögikohta polnud, ja otsustasin esimene olla,» meenutab Allen nelja aasta tagust suve.

«Olen siiani arvamusel, et Setantast avaneb Lõuna-Eesti kauneim vaade,» lausub Allen.

Sel kevadel avas Allen Tartus Mattieseni raamatupoe renoveeritud hoones Wilde'i kohviku, samanimelise kõrtsi ja õlleterrassi. «Kompleks on veel pidulikult avamata, 30. augustil tuleb selleks siia Iiri kultuuriminister Sile De Valera,» sõnab pubiomanik.

Allen on investeerinud Eestis pubidesse kokku ligi kümme miljonit krooni. Ettevõtlik ärimees on Iiri pankadest kõrtside väljaehitamiseks võetud laenu katteks pantinud kogu oma Dublinis oleva kinnisvara. «Ma pole nii rikas, et Eesti pankadest laenu võtta, aga Eesti kinnisvara Iiri pankadele veel tagatiseks ei sobi,» ütleb Allen.

«Tegelikult oli Eestisse tulek mulle seiklus, mis jätkub ja muutub üha põnevamaks,» võtab eesti keele ära õppinud iirlane oma siinviibimise asjaolud kokku.

«Liamil on tohutult ideid ja oma tüübilt on ta hasartne käivitaja,» iseloomustab iiri ettevõtjat äriasjades konsulteerinud Marju Unt.

«Kui otsustasime, et teeme Wilde'i kohviku viktoriaanlikus stiilis, oli meile kohe selge, milline see koht peab olema,» räägib Marju Undi iirlasest abikaasa Michael Walsh. Tartus disainistuudiot pidav Walsh on kujundanud Wilde'i kohviku ja kõrtsi interjööri.

Oma viimase söögikoha paljud kujundusideed pärinevad Liam T. Allenilt endalt. Ta on toonud kõrtsituppa ka oma vanaisa kappkella.

«Üks õige iiri kõrts peabki olema igamehekoht, mis meenutab kodu või mõnda muud meeldivat paika, kuhu tahaks ise minna ja ka sõbrad kaasa kutsuda,» kõneleb Allen iiri pubi mõttest. Tema hinnangul on Eestis vaid kaks tõelist iiri kõrtsi, mõlemad tema omad.

Allen on toonud Iirimaalt Eestisse konsulteeriva koka. Iiri ettevõtja ei unusta ka oma pubide põhikundesid alati kättpidi tervitamast.

Hetkel kuum