4. august 1998 kell 22:00

USA kohal mustad pilved

Nagu arvata võis, haihtus Riia börsil Unibanka reedel võidetud tase kiirelt ning eile pärastlõunal kauples aktsia juba paarkümmend senti madalamal. 1,66 lati taset peeti pangale siiski madalaks ning selle nädala jooksul võiks hind tõusta kuni 1,7 latini. Mõned teised suuremad aktsiad olid nädala algul edukamad -- Staburadze, Grindeks ja RTF näitasid kõik teisipäeva mõõdukat tõusu. Staburadzet lükkab ilmselt senini takka lubadus maksta pool tänavusest kasumist välja dividendina.

Leedu börsil liikusid aktsiate hinnad teisipäeval üles ning põhinimekirja Litin-indeks tõusis ligi 2%, 678,62ni, seda küll pigem tehnilistel põhjustel. Maaklerite sõnul on pakkumise pool hindade praeguse madalseisu juures turult praktiliselt kadunud ning see sunnibki hindu tõusma, isegi kui nõudlus on suhteliselt tagasihoidlik.

Kuivõrd Venemaalt endalt pole praegusel hetkel uudiseid, asusid sealsed turuosalised teisipäeval vaatama väljapoole. Jeeni tugevnemine teisipäeva pärastlõunal rõõmustas Vene spekulante ning traditsiooniliselt ostmisele orienteerituna vedasid nad turu üles. Samas jäid kauplemiskäibed väga tagasihoidlikuks ning suuremad lääne tegijad püsisid turult eemal. Praegune tase suuri müüjaid ei rahulda, ostmiseks pole aga põhjust.

Esmapäevane Wall Street ei pakkunud investoritele taas eriti palju meeldivat. Üldise veendumuse kohaselt tähendavad nõrk jeen ja aeglustuv majanduskasv survet kasumitele ning see tähendab seniste hinnangute alandamist. Pessimismiks andsid põhjust ka Euroopa ja Aasia turgude üleöölangused. NAPM ostujõuindeks langes 49,1ni, kusjuures näit alla 50 tähendab majandusaktiivsuse langust. Järjekordne halb uudis vähendas siiski hirmu võimaliku intressimäärade tõusu ees. Kui veel lisada jätkuv seksiskandaal ja sellest tulenev poliitiline ebastabiilsus, mahub aktsiate hinnalangus suurepäraselt pilti.

Hetkel kuum