9. september 1998 kell 22:00

Astmelisel tulumaksul vähe pooldajaid

Astmelise tulumaksu poolt olid sadakonna osavõtja seast vaid üksikud inimesed, kes esitlesid end kui madalama palgaga ametimehi.

Kaubandus-tööstuskoja juhatuse liige Erki Urva ütles, et koja maksupoliitika töögrupi arvates on progresseeruval tulumaksul majandusele tuntav negatiivne mõju.

Eestis on senine stabiilne maksusüsteem alles vähe aega kehtinud ja selle valdkonna ebastabiilseks muutmine tooks kaasa halbu tagajärgi, teatas Urva. Tema sõnul muudab lihtne maksusüsteem Eesti ettevõtluskeskkonna välisinvestoritele atraktiivsemaks ja oleks lühinägelik midagi muuta.

Astmeline tulumaks tooks kaasa paljude kohalike omavalitsuste maksulaekumiste vähenemise, samas kui Tallinnasse koguneks senisest suurem raha, lisas Urva. See nõuaks miljoneid kroone maksu administreerimisele, sest maksuameti töömaht eri tulumaksumäärade tõttu suureneb. Urva sõnul pole aga võimalik eelnõu teemal korralikult väideldagi, sest Keskerakond pole oma argumente arvutustega toetanud ja puudub analüüs, mis see või teine maksumäär arvestuslikult kaasa toob.

Reformierakonna liige Jürgen Ligi sõnas, et Eesti majandus on seisus, kus valitsus ei tohiks minna inimeste tulude ümberjagamise teele, vaid peaks ütlema vaid üht: teenige, teenige rohkem.

Astmelise tulumaksu seaduse idee kohta selgitusi jaganud Keskerakonna liikme Liina Tõnissoni sõnul on eelnõu eesmärk vähendada nende inimeste hulka, kes vajavad sotsiaaltoetusi ja anda neile võimalus rohkem tarbida. Jõukamad inimesed oleksid aga suurema tulumaksumäära tõttu huvitatud oma palga arvel investeeringute tegemisest ja tarbiksid vähem.

Keskerakonna kavade järgi oleks 1200kr palk maksuvaba, kuni 4000kr palk maksustatakse 15 protsendiga, kuni 8000kr palk 25, kuni 30 000kr palk 29 ja üle selle palk 33 protsendiga.

Ühtlasi tahab Keskerakond vähendada ettevõtte tulumaksu 1% võrra ja muuta maksutulude ümberjagamise skaalat selliselt, et vaesemad vallad saaksid rikkamate arvel rohkem tulumaksu. Astmeline tulumaks kehtib enamikus Euroopa riikides, see on kasutusel ka Venemaal ja Lätis.

Hetkel kuum