17. september 1998 kell 22:00

Venemaa krediidireiting alanes jälle

S&P antud Venemaa krediidireiting tähendab seda, et Venemaa on langenud investeerimiskõlbmatute riikide hulka, sest tema reiting on madalam isegi kui Indoneesial ning Pakistanil.

Pikaajaliste välisvaluutavõlakirjade reitingu alandamine tasemelt CCC tasemele CCC- viitab suurenenud kartusele, et novembris ettenähtud eurovõlakirjade intressimaksed jäävad ilmselt tegemata. Venemaa peab novembris intressidena tasuma miljard dollarit. Lühiajalise võla reiting on endiselt tasemel C. Venemaa rublavõla reitingut S&P ei anna.

Reitingu alandamine tähendab, et Venemaa võimalike uute välislaenude intressid kujunevad endisest kõrgemaks.

Juba enne S&P teadet oli rubla kolmapäeval läinud suurde langusesse, kukkudes teisipäevaga võrreldes 29% ja selle kurss dollari suhtes oli 13,6. Tänaval oli rubla kurss dollari suhtes 15, samal ajal kui ametlik kurss oli 9,61. Rubla väärtust on kahandanud valitsuse kavatsus trükkida raha juurde, et maksta riigi palga- ja pensionivõlad. Rublade müüjateks ja dollarite ostjateks olid eelkõige pangad, kes soovivad kaitsta end inflatsiooni tõusu ja rubla nõrgenemise vastu.

Rubla nõrgenemise üheks põhjuseks oli ka asepeaminister Aleksandr ?ohhini teade, et Venemaa ilmselt ei saa rahvusvaheliselt valuutafondilt 4,3 miljardi dollari suurust laenueraldist enne kätte, kui riigi valitsus on teinud otsuse majanduspoliitika kohta.

Moskva aktsiaturg on varjusurmas ja Moskva börsi käive on paar miljonit dollarit päevas. Välisinvestorites süveneb kartus, et uue valitsuse majanduspoliitika hakkab kaitsma kodumaist tööstust välisinvestorite arvel. DPA-ETA-TS-ÄP

Hetkel kuum