4. oktoober 1998 kell 22:00

Euroopa pankade must reede

Ainsana ujus vastuvoolu ?veitsi suurpanga UBS aktsia, pärast seda, kui panga tegevjuht Mathis Cabiallvetta koos veel kolme juhtivtöötajaga tagasi astus.

Lahkumise tingis ligi 9 miljardi Eesti krooni suurune kahjum investeeringust USA riskihajutusfondi LTCM. 6 miljardit krooni on kahju saadud arenevatelt turgudelt, eelkõige Venemaalt ja Aasiast. Nädalaga kaotas pank ligi kolmandiku oma turuväärtusest.

?veitsi teise suurpanga Credit Suisse'i kahjumid LTCMi investeeringuist on 730 miljonit krooni. Lisaks on pank laenanud Venemaale üle 27 miljardi krooni.

LTCM varjutab ka Hollandi panku. Analüütikute hinnangul on ING fondi investeerinud üle 11 miljardi krooni. Reede hommikul kukkus aktsia ligi 12 protsenti.

Kasumiprognoosi korrigeeris ka Hollandi suurim pank ABN Amro, ehkki pank pole riskifondi investeerinud ning nõuded Venemaal on tagasihoidlikud.

Saksa börsil juhtis langust Dresdner Bank, mis päev varem oli hoiatanud kasumi vähenemise eest ning kukkus ennelõunal 12 protsenti.

LTCMiga seoses on pank maha kandnud 1,9 miljardit krooni. Kokku on pangal nõudeid Aasias 40 miljardi, Ladina-Ameerikas 25,5 miljardi ja Venemaal 8 miljardi krooni eest.

Saksa suurim pank Deutsche Bank on LTCMi investeerinud ligi 4 miljardit krooni. Venemaal on nõudeid 10 miljardi ja Aasias 54 miljardi krooni eest.

Saksa kolmas suurem pank Commerzbank kinnitab, et pole riskifondidesse investeerinud. Küll on aga pank laenanud 8,5 miljardit krooni Venemaale ning ligi 60 miljardit krooni Aasia rii-kidele.

Itaalias vallandas teade, et keskpank on investeerinud LTCMi 3,3 miljardit krooni, poliitilise tormi.

Ka Kesk-Euroopa ei pääsenud langusest. T?ehhi kahe suurpanga Ceska Sporitelna ja Komercni Banka aktsia väärtus langes nominaalist madalamale ning järsult kukkusid ka Poola pankade aktsiad. Põhjuseks nii pangaaktsiate üldine langus kui suured nõuded Venemaal.

Analüütikute sõnul on pangaaktsiate langus oluliselt suurem kui tõenäolised kahjud arenevatelt turgudelt seda eeldaks. Turud on aga äärmiselt pessimistlikud ning usaldust aitaks taastada vaid see, kui pangad kõik oma riskid avalikustaksid. DI-REUTERS-ÄP

Hetkel kuum