26. oktoober 1998 kell 22:00

Ebaõnnestumisel ja õnnestumisel on ühesugune hind

Ühinenud Meiereid on investeerinud Eliidi ja Meieri kaubamärgi turule toomisesse ühepalju, kummassegi 2 mln krooni.

Ni?isarjana kavandatud Eliidi puhul loodeti saavutada 5protsendiline turuosa, praegu on see viis korda väiksem. Meieri sari on aga turu liider.

Ühe ja sama hinna eest võib kampaania üle ootuste hästi õnnestuda või hoopiski läbi kukkuda. Tulemus sõltub peale rahalise panuse kampaania sisust.

Kogenud Soome turundusspetsialisti Timo Rope sõnul ebaõnnestub 80--90% uue või uuendatud toote turule toomistest. Nurjumiseks piisab isegi sellest, kui paljudest detailidest koosnevas kampaanias ei pöörata üksikule pisiasjale tähelepanu.

Piltlikult öeldes ei ole paadi suurus ja kuju vee peal püsimiseks olulised, peaasi, et see ei lekiks.

Eliidi turule toomisel ei uuritud põhjalikult turgu. «Kui ei ole piisavalt infot, ei saa ka langetada otsuseid, mis garanteeriksid eesmärgi täitumise,» tõdeb Ühinenud Meiereide sarjajuht Sven Puusepp.

Meieri kaubamärgi edu tagas turu-uuringute firma, reklaamibüroo ja tellija koostöös tekkinud sünergia.

Investeering Meieri kaubamärgi turule toomisesse tasus end juba selle protsessi jooksul, poole aastaga.

Marketingi Instituudi turunduse asjatundjate küsitlus näitab, et Eesti turule on kodumaiste jõududega toodud vähe uusi või uuendatud tooteid. Kõige enam pakuti uuteks tulijateks Meierit, Saku uut pudelit, Ühispanga hoiusetooteid ja Öseli Gruuvi.

Emori suunajuht Aivar Voog väidab, et paljudel juhtudel kehtib stereotüüp: kui reklaamin suurtes mahtudes, küll siis turg uue toote vastu võtab. Kui aga tarbijate hoiakud ja tarbimisharjumused on vastupidised, võib nende muutmine nõuda turumahte viis kuni kümme korda ületavaid reklaamikulutusi. See muudaks tegevuse mõttetuks.

Hetkel kuum