17. november 1998 kell 22:00

Basseini korralik hüdroisolatsioon väldib lisakulutusi tulevikus

Ujulate ja basseinide vorm on viimasel ajal tugevasti muutunud. Möödas tunduvad olevat igava nelinurkse basseini ajad, millel oli küll oma mõte spordivõistluste korraldamisel, kuid mis klientidele suudavad pakkuda vaid piiratud «ujumismõnu».

Ainult tingimatu ehitustehniline vajadus basseine väga kriitiliste kohtade juures isoleerida on kõigi nende vormimuutuste juures samaks jäänud.

Just see, mida pole näha, peaks olema kestvalt funktsioneeriv.

Kindlasti on selge see, et kahjustuste korral isolatsioonis on kulutused remondile ja kahjustuste kõrvaldamisele tunduvalt suuremad kui esialgse korraliku isolatsiooni tegemisele.

Basseinide saneerimiskogemus näitab, et lintide ja kiledega isoleeritud basseini puhul on mitmeid kuupmeetreid seisvat ehk hügieeni seisukohalt kahtlast vett. Kui selliseid basseine puhastamise või kontrollimise eesmärgil tühjendatakse, tungib vesi katteplaatidest pidevalt basseini ja moodustab mõne sentimeetri paksuse kihi.

Aastatepikkune praktika nn alternatiivse isolatsiooniga ei lase sellisel hügieenikahtlusel tekkida isolatsioonikihi spetsiifilisuse tõttu.

Need tsemendiga seotud ja lisaks elastsed isolatsioonimaterjalid paigaldatakse pragusid katvalt vahetult katteplaadikihi alla.

Seega vähendatakse basseinides ja suure niiskus-

koormusega ruumides vuukide ja plaadiliimi piirkonnas -- mille tihedus on tunduvalt suurem kui tavalisel mineraalsel mördil -- seisva mikroorganismidega küllastatud vee hulka miinimumini.

Sel viisil on võimalik isoleerida ka kinnihoidmistorude kinnitid ja ripptoolid, mis tavaliste isolatsioonide puhul tuleks eraldi ümbritseda vastavate «peitehülssidega».

Kogu katteplaatsideisolatsioonile annavad kindluse tsemendiga seotud elastsed hüdroisolatsioonimaterjalid, mille omadustele esitatakse kindlad nõuded. Reeglina on tellijatele jaoks väga oluline keraamiliste katteplaatide suurus, värv, mustrid jms.

Välise külje kõrval ei tohiks aga tähelepanuta jätta plaatide kinnitamiseks kasutatava tehnoloogia ja materjalide sobivust.

Materjalide valikul on soovitav eelistada tootjat, kes pakub täissüsteemi, st:

- krundid, pahtlid jm aluspindade ettevalmistamiseks;

- elastne hüdroisolatsioon;

- tiheduslindid nurkadesse, servadesse;

- elastne plaatimissegu;

- vuugisegud.

Kõigi materjalide pakkujatelt on soovitav nõuda katsetunnistusi, mis näitaks pakutava sobivust basseinidesse. Katsetunnistusena ei tule arvestada müüja koostatud toote reklaamlehte.

Kõikide basseini ehitusküsimuste otsustamisel tuleb lähtuda sellest, et iga bassein ja ujula peaks pikaks ajaks pakkuma rahulolu ja lõdvestust.

- surveveekindlus kuni 7 baari

- hea nake kõigil kandevõimelistel traditsioonilistel ehituslikel aluspindadel, ka vanadel keraamilistel katetel

- töödeldav niiskel aluspinnal

- lihtne kasutamine, pealekandmine prits-, pahteldus- või võõpamismeetodil

- kindel temperatuuride vaheldumise suhtes, kasutatav nii sise- kui ka välisbasseinides

- paindlik, pragusid kattev kuni 1 mm

- lahustuvate aineteta

Autor: Taivo Gross

Hetkel kuum