20% tõlketöö hinnast võib minna tühikutele

15. detsember 1998, 00:00

Tabelis on suvaliselt valitud tuntud tõlkebürood. Osadel on ühe lehekülje 1800 tähemärgi sisse arvestatud ka tühikud, teistel mitte.

Eri keelte puhul on tühikute hulk varieeruv, näiteks eestikeelse tekski korral on tühikuid 13--14%, venekeelses tekstis 14--15%, ingliskeelses aga 19--22%.

Galandrex väitis küll Äripäevale, et hind sisaldab vaid tähemärke, kuid osa kliente on vastupidist kogenud.

Lingo juhataja Sirje Nakkurt juhib tähelepanu, et üldjuhul pakuvad tõlkebürood ja vabakutselised tõlkijad korrigeerimata ja toimetamata, seega vajalikust enam teksti.

Tavaliselt hindab klient materjali mahtu silma järgi. Soovitan aga lasta seda tõlkebüroo töötajal hinnata.

Standardküljel on 1800 tähemärki, see tähendab 30 rida, millel on 60 tähemärki (12punktise trüki puhul). Tavalisele A4-leheküljele mahub väiksemate tähesuurustega ka 60 rida. Mõned tekstid on petlikult mahukad, tegelikult on fondi eripära tõttu (tähed ümaramad ja laiemad) teksti vähem.

Tõlkimisel teksti maht reeglina suureneb: eesti keelest inglise, soome, läti, leedu keelde 5--10%, saksa ja vene keelde rohkemgi. Eesti keelde tõlkimisel jääb maht samaks või suureneb veidi.

Osade tekstide maht võib ka väheneda, eriti siis, kui tekst pärast korrektuuri ka toimetatakse.

Tõlkide ja tõlkijate liidu soovitushinnad vabakutselistele tõlkijatele on seetõttu kõrged, et liit ühendab professionaale. Liidu liikmeks ei saa igaüks, selleks peab esitama vähemalt kahe liidu liikme kirjaliku soovituse.

Tõlkebüroodel sellist filtrit ei ole. Tõlkebüroo tõlkija on kliendile anonüümne ja tulemusena on ühe ja sama büroo tõlkekvaliteet väga kõikuv.

Kuna volitatud või vannutatud tõlkija seadust ei ole, võib tõlkida igaüks. Interneti telefonikataloogis on näiteks 243 tõlkebüroo nimi. Liidul on alla 200 liikme.

Ilma tühikuteta tähemärke lugeda võimaldavad uuemad arvutiprogrammid, alates Microsoft Word 97st. Nii et üks võimalus teada saada, kas büroo ka tühikute eest raha küsib, on uurida tarkvara vanust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing