20. aprill 1999 kell 22:00

Kas eestlased hakkavad rohkem tarbima?

Võrreldes eelmise aasta neljanda ja selle aasta esimese kvartaliga tarbimine suureneb. Aasta lõpuks on jaekaubanduse käive kasvanud 15%.

Sellest kasvust kolmveerand läheks ekstensiivsele ja veerand intensiivsele arengule, mis tähendab seda, Eestis suureneb kvaliteetsete müügipindade ja kaupluste arv. Käive hakkab liikuma turult kauplustesse. Ostja teadvusesse hakkab jõudma see, et odava kauba ostmine turult on rikka inimese lõbu.

Teine põhjus on see, et üledramatiseeritud musta auku kukkumine ei ole sellises ulatuses teoks saanud, nagu kardeti. Kui see ennustus ongi kuskil Eestis teoks saanud, siis Tallinnas ja Ida-Virumaal.

Kindlasti toimub sellel aastal jaekaubandusturul korrastumine. Mida väiksem on pood, seda rutem ta siit maamuna pealt ära kaob.

Kauplus, kus müügipinda on vähem kui tuhat ruutmeetrit, ei suuda tänases Eestis ennast ära toita, sõltumata sellest, mida ta müüb. Välja arvatud muidugi kullapood.

Kindlasti jääb vähemaks illegaalse käibega kauplusi. Selliste kaupluste omanikud peaksid valmistuma küll kohvrite pakkimiseks, sest neid tarbimise suurenemine ei päästa.

Praegu on natukene kurb olukord. Suvel käive küll veidi suureneb, aga seda eeskätt tänu Soome turistidele. Paljude jaekaupmeeste päästjad on Soome turistid, aga nemad oskavad väga hästi arvutada ja viimase aja aktsiisitõusud on muutnud neile kauba Eestis kallimaks. Nende ostuhuvi enam nii suur ei ole ja see võib hakata ka käivet vähendama.

Ma ei usu, et mingit suurt buumi tuleb. Suvel on inimesed küll nõus rohkem kulutama, kuid kulutatakse siis, kui on midagi kulutada. Kui oled näiteks auto ostnud, siis pead hakkama hoopis kulusid piirama, sest kütus kallineb pidevalt.

Jaekaubandusturul jätkub väiksemate kaupluste kadumine ja mul on tunne, et jaekaubanduskäive küll ei hakka praegu veel üles minema. Ma ei näe selliseid märke, mis võiksid tarbimist elavdada.

Kui regiooniti vaadata, siis Tallinn võib-olla erineb mõnevõrra teistest piirkondadest. Väljaspool Tallinna on olukord ikkagi keerulisem.

Palju sõltub muidugi pankadest, sest kogu maailm pankade najal elabki.

Hetkel kuum