Euroopa Liidu tarbijad otsivad poelettidelt ohutut toitu

Loodustooted maksavad tavalistest toiduainetest rohkem, kuid seni oli selguseta, millistele nõuetele need tegelikult vastavad. Teisipäeval kinnitasid ELi põllumajandusministrid lõpuks konkreetsed kriteeriumid.

Enim vaieldi selle üle, kui ranged nõudmised kehtestada. Rootsi ja Taani pooldasid «realistlikumat» taset, mis ergutaks rohkem talunikke kunstlikest ainetest loobuma. Rootsi on eesmärgiks seadnud, et aastaks 2000 mahuks mahepõllunduse lahtrisse ca 10% põllumajandusest.

Peale jäid aga Suurbritannia ja Prantsusmaa, kus nõudmised on rangemad. Prantsusmaa usub, et rangemad kriteeriumid on ainus viis kõrgema hinna õigustamiseks.

Standardite järgi on keelatud loomade toitmine geneetiliselt muudetud söödaga ning kasvuhormoonide kasutamine. Reguleeritud on ka loomapidamise tingimused ning vaktsineerimine.

«Reeglid on vajalikud, eriti loodustoodete ekspordiks. Otsus tervikuna meid aga ei rahulda. Seal on liiga palju detailseid ettekirjutusi,» ütles Jan Eksvärd Rootsi põllumeeste ühingust LRF.

Nii näiteks on kirjas, milliseid puhastusvahendeid võib lautade ja tsisternide puhastamiseks kasutada.

«Rootsis on hoopis teised vahendid, kuid neid me nüüd kasutada ei saa,» ütles Eksvärd.

Autor: ÄP

Hetkel kuum