Sirje Rank • 5. september 1999 kell 22:00

Saksamaa kiire laienemise poolt

Nii kinnitas läinud nädalal Eestit külastanud Saksa välisminister Joschka Fischer, kes lendas sama sõnumiga edasi Soome Saarinselkässe ELi välisministrite kohtumisele.

Fischeri sõnul näitavad Kosovo sündmused, et Euroopas on võimalik vaid üks julgeolek -- integratsioon. Samuti on see Euroopa jaoks ainus viis globaliseeruvas maailmas konkurentsivõimeliseks jääda.

«ELi laienemisest peab saama mitte üks prioriteete, vaid esmane prioriteet,» ütles Fischer Eesti, Läti ja Leedu välisministritega toimunud kohtumise järel.

Ta avaldas lootust, et detsembrikuisel ELi Helsingi tippkohtumisel kutsutakse liitumiskõnelustele kõik kandidaatriigid, mitte «liidergrupp» üksi, ning et määratakse kindlaks liitumiskõneluste lõplikud tähtajad. Saksamaa pooldab ka Türgile ametliku kandidaatriigi staatuse andmist.

Veel toonitas Fischer, et hoolimata tagasilöökidest Venemaa majanduse reformimisel ei tohi Moskval lasta ennast uuesti isoleerida. Tema arvates on parim koostöövorm regionaalsel tasandil, nagu seda näeb ette Soome eestvedamisel välja töötatud ELi Põhjala dimensioon ning ELi Venemaa-strateegia.

Liidu laienemise osas on reaalseks peetud, et Helsingi tippkohtumisel võivad läbirääkijate esimesse ringi pääseda veel Läti, Leedu ja Slovakkia. Samas vajavad Kosovo kriisis etendatud osa eest tunnustust ka Rumeenia ja Bulgaaria

Hetkel kuum