19. september 1999 kell 22:00

Kinnisvaraliising on tõusnud atraktiivseks alternatiiviks

Võõrvahendite osakaal eluaseme ostmisel Eestis suureneb püsiva trendina. Selle olulisim põhjus on eluasemelaenu tingimuste järjepidev soodsamaks muutumine aasta algusest kuni tänaseni. Samuti on aja jooksul muutunud ostjate võimalused ja käitumisharjumused ehk üha vähem inimesi soovib (suudab) osta eluaseme täies ulatuses omavahendite eest.

Sel aastal on kinnisvaraliisingu osakaal järsult suurenenud. Nii jaotub Pindi Kinnisvara Tallinna ja Tartu büroodes kinnisvaraliisingu ja eluasemelaenu kasutamine viimaste kuude jooksul koguni enam-vähem pooleks.

Võrreldes kinnisvaraliisingu ja eluasemelaenu plusse-miinuseid, võib kinnisvaraliisingut soovitada eelkõige omavahendite nõude osas tundlikumatele ja taotluse kiiret menetlust vajavatele eluaseme ostjatele.

Kui kinnisvara ostjal on omavahendite hulk piiratud, võib tehingu sooritamiseks vajaliku omavahendite hulga vähenemine olla ostja jaoks finantseerimisvormi valikul määrava tähtsusega. Hansaliisingu omafinantseerimise osakaalu nõue on 30%.

Enamiku Eesti pankade poolt väljastatavate eluasemelaenude korral on vastav protsent 34%. Eluaseme ostu esimeses faasis on kinnisvaraliisingu kasutaja üldkulud väiksemad ka pandilepingu sõlmimise tasu võrra, kuna pandilepingut liisingu korral ei sõlmita.

Samuti on kinnisvaraliisingu taotluse menetlemine operatiivsem. Vastuse saab klient hiljemalt ühe kuni kolme päeva jooksul eluasemelaenu isegi kuni kahenädalase menetlemisega võrreldes.

Kinnisvaraliisingu ja eluasemelaenu baasintresside tase ning liisingu/laenu tagasimakse maksimaalne periood on enam-vähem võrdsed -- rohkem oleneb see konkreetse juhtumi omapärast ja pankade laenupoliitikast. Samas võib mõnel juhul (panga hea pikaajaline ja maksujõuline püsiklient) olla eluasemelaenu puhul lõplik tagasimakse intress kinnisvaraliisingu omast soodsam.

Intressidelt tulumaksu mahaarvestamise ja käibemaksu tasumise kord on mõlema finantseerimisvormi puhul kattuvad.

Kinnisvaraliisingu laiemat kasutamist pärsib suuresti ostjate eelarvamuslik suhtumine, nagu annaks eluasemelaen tagasimakse perioodiks rohkem omandiõigusi kui kinnisvaraliisingu kasutamine. Kuigi laenu korral on kinnisvara vormistatud ostja nimele ja liisingu korral liisingufirma nimele, on ostja õigused tagasimakseperioodi lõpuni oma eluaseme müügil, kinkimisel, pantimisel ja väljaüürimisel täpselt samavõrd piiratud.

Autor: Kairi Ummus

Hetkel kuum