Kaja Koovit • 29. september 1999 kell 22:00

Välisanalüütikud: Balti turg on riskantne

Äripäev küsitles kümmet Skandinaavia, Lääne-Euroopa ja Ameerika investeerimisfondide ja pankade analüütikut, kes kinnitasid, et praegu enam piirkonda tehtud investeeringutest ei loobuta.

Enamik küsitletuist ei soostunud leheveergudel enda ja firma nime avaldama. Põhjusena nimetati asjaolu, et analüütikutel ei ole ajakirjandusega suhtlemise õigust või ei avalda firma üleüldse pressis oma seisukohti.

«Eesti ja kogu Baltimaade turg on huvipakkuv pikaajalises perspektiivis, aga praegu ma siia investeerida ei soovita,» lausus analüütik Helsingist.

«Enne investeerimisotsuse tegemist tahaksin näha konkreetseid numbreid, mis annaksid tunnistust majanduskeskkonna paranemisest ja probleemide lahenemisest,» lausus Londoni varahaldusfirma analüütik.

«Baltimaade väärtpaberiturud on praegu kõrge riskiga 2000. a probleemi tõttu ning välisinvestorid väldivad neid nagu kõiki väikeseid arenevaid turge,» ütles Skandinaviska Enskilda Bankeni arenevate turgude fondi analüütik Jonas Birgstrand.

Birgstrandi sõnul võetakse praegu investeeringud Baltimaadest välja ja viiakse raha Kesk-Euroopa turgudele. SEB likvideeris oma investeeringud Baltikumis juba kevadel.

Millenniumiprobleemi tõsiduse hindamisel läksid analüütikute arvamused lahku. Soome analüütikute sõnul on probleem kohalikul turul ülepaisutatud ja energia ning telekommunikatsiooniettevõtete auditid annavad kinnitust, et midagi tõsist aastavahetusel ei toimu. Ameerika analüütikud on ettevaatlikumad ja toovad riskitegurina välja Balti turu kui mitte reaalse, siis vähemalt psühholoogilise seotuse Venemaaga. «Võib-olla tõepoolest ei juhtugi aastavahetusel midagi, aga milleks võtta liigseid riske,» lausus New Yorgi analüütik.

Analüütikute üksmeelsel hinnangul on Eesti ja kogu Balti turu probleem vähene likviidsus. «Institutsionaalsete välisinvestorite investeeritavad summad on suured. Siia turule sisenemisega ei ole mingeid probleeme, kuid väljumisega on raskusi ja kunagi ei või ette teada, millise hinnaga aktsiaid õnnestub müüa,» lausus üks Stockholmi analüütik.

«Pikemaajaliseks investeeringuks on praegu õige aeg Eesti turul aktsiaid osta,» kinnitas USA firma Firebirds analüütik James Richard. Firebirds investeerib endise Nõukogude Liidu riikide väärtpaberiturgudele. Richard möönis, et USA pensionifondid on muutunud ettevaatlikumaks regiooni investeerimisel, kuid arvestades seda, et fondid investeerivad siiski pikaajaliselt, et tohiks lühiajalised muutused neid hirmutada.

Hetkel kuum