Toomas Truuverk • 30. september 1999 kell 22:00

Kauplemine börsil rahunes

Tallinna börs pöördus pärast paaripäevast elavamat liikumist eile vanasse vaiksesse voolusängi tagasi. Vähegi märkimisväärset kauplemishuvi leidsid vaid paar põhinimekirja aktsiat ja börsisüsteemi päevakäive jäi sellest tulenevalt vaid 6,5 miljonile kroonile.

Ka ÄP indeks liikus päeva jooksul kitsas 2--3punktilises koridoris, iseloomustades sellega investorite äraootavat suhtumist: mis hakkab peale tormi juhtuma. Börsi sulgumisel fikseerus ÄP indeks 285,82 punktil ehk eelmise päeva sulgemistasemega võrreldes pool protsenti madalamal.

Peamine languse põhjustaja oli Telekomi aktsia, mille hind kukkus 1,2%, 81,5 kroonile. Telekomi aktsia langust kommenteerides ütles Hansapanga maakler Lauri Lind BNSile, et Lääne poolt oli Telekomi aktsiale väike müügisurve. Selle kinnituseks vahetas kauplemispäeva lõpus omanikku üks suuremahuline, 31 500aktsiane, kaalutud hinnaga tehing. Väljaspool seda tehingut vahetas omanikku veel vaid 2666 Telekomi aktsiat.

Viimastel päevadel palju kajastamist leidnud välisinvestorite teema tõusis Telekomi aktsia müügitehinguga eile taas päevakorrale. Tehingu maht oli küll vaid kaks ja pool miljonit krooni ja mõned turuosalised võivad väita, et tehing seetõttu tegelikku olukorda ei iseloomusta.

Ometi on välisinvestorite liikumisel endiselt jälgitav pigem Eesti aktsiaturult väljumine. Loomulikult ei saa rääkida siisnjuures massilisest turult lahkumisest või sisenemisest. Mis puutub investeerimistrendi, siis valdav on hetkel ilmselt jälgiv ja äraootav hoiak. Ja seda nii kohalike kui välisinvestorite puhul.

Üksikud järsemad kõikumised, nagu see juhtus käesoleva nädala esimesel poolel, näitavad, et turg on äraootavas situatsionis suhteliselt hell ja närviline, mistõttu teinekord kipuvad liikumised võimenduma, mida toeatab ka äärmiselt ebalikviidne turg.

Hetkel kuum