Kaja Koovit • 26. oktoober 1999 kell 22:00

Väikeaktsionäride olukord kindlamaks

«Töötame selle nimel, et regulatsioon uuest aastast kehtima hakkaks,» kinnitas Tallinna väärtpaberibörsi juhatuse esimees Gert Tiivas.

Tiivas lausus, et ettevõtete ülevõtmise regulatsiooni kehtestamise eesmärk on tagada kõikide aktsionäride võrdne kohtlemine. Börsi kehtestatavate reeglite kohaselt tuleb ülevõtjal väikeaktsionäridele teha õiglase hinnaga pakkumine, mis võiks olla kas mingi perioodi aktsia keskmine hind või ülevõtja poolt aktsia eest makstud hind, rääkis Tiivas.

Börsi regulatsioon on parim, mida praegustel tingimustel, mil puudub korralik väärtpaberituru seadus, saame ära teha, ütles Hansabank Marketsi investeerimispanganduse osakonna juhataja Tõnu Pekk. «Võib-olla piiravad regulatsioonid turuosaliste senist mängumaad, kuid vaieldamatult on turu korrastamine vajalik,» kinnitas Pekk.

Regulatsioonil ei ole Tiivase sõnul tagasiulatuvat jõudu ja nüüdseks börsiettevõtetest 50% omandanud investoritel väikeaktsionäridele ostupakkumist teha ei tule. Küll hakkab nende jaoks kehtima nõue, et ostupakkumine tuleb teha mingi järgmise osaluskünnise ületamisel. Seega ei tuleks näiteks Svenska Enskilda Bankenil Ühispanga aktsionäridele veel pakkumist teha, kuid oma osaluse edasisel suurendamisel võib see päevakorda kerkida.

Tiivas möönis, et regulatsioonide tõhusust võib pärssida asjaolu, et väärtpaberituru seaduse valmimine viibib ja börsi sätestatud reeglistikul ei ole seadusandlikku jõudu. «Oma jõududega ei suuda me reeglite täitmist tagada,» tunnistas Tiivas. Tiivas lisas, et ei saa ka oodata uue väärtpaberituru seaduse valmimist, sest keegi ei tea, kui kaua selleni võib veel aega minna. Tiivas lisas, et seaduse valmimise ajaks on tõenäoliselt vähemusaktsionäride usaldus Eesti väärtpaberituru suhtes põhjalikult kahjustatud, sest senine keskkond ei ole neile pakkunud peaaegu mingisugust kaitset tuumikomanike käitumise vastu.

Väärtpaberiinspektsiooni peadirektor Marek Mägi ütles, et kuigi börsiga koostöös on ettepanekud olemasoleva väärtpaberituru seaduse muutmiseks rahandusministeeriumile edastatud, ei ole kindel, kas ministeerium need ka rahanduskomisjonile saadab. Rahandusministeeriumi väljatöötatava väärtpaberituru seaduse valmimist on turuosalised oodanud juba aastaid ning eelnõu valmimise tähtaega on pidevalt edasi lükatud. Järgmine tähtaeg, mil seaduseelnõu peaks valitsusse jõudma, on 20. jaanuar 2000. aastal.

Hetkel kuum