Kaja Koovit • 2 november 1999

Rahaturufondide seas suureneb konkurents

Selle aasta alguse 240 mln krooni tasemelt on rahaturufondide kogumaht ületanud miljardi krooni taseme. Viimase kuuga on lisandunud enam kui 120 mln krooni.

Fondide päevane tootlus seevastu on aasta alguse 9 protsendilt langenud 3--4 protsendile.

«Rahaturufondide populaarsus suureneb, sest pankades hoiustele intressi enam peaaegu ei maksta,» ütles Ühispanga Varahalduse juhataja Loit Linnupõld. Kui pangadeposiidi intress on üks protsent ning rahaturufondis 3--4 protsenti, siis on see kolmekordne vahe, mis aasta kokkuvõttes võib olla isegi 100 000 krooni, rääkis Linnupõld.

Investorid hindavad ka investeeringu turvalisust, sest rahaturufondil ei ole aktsiariski ja puhasväärtuse kõikumine on väike, lausus EFM Optiva Varahalduse juhatuse esimees Angelika Koha. Rahaturufondid paigutavad oma vahendeid võlainstrumentidesse ehk võlakirjadesse ja deposiitidesse.

Seni on turul tegutsenud Hansa Rahaturufond ja TP Rahaturufond.

Oktoobris sai litsentsi EFM Optiva Rahaturufond ja järgmise nädala algusest on võimalik osta AS LHV hallatava Rahaturufondi A+ osakuid.

Koha sõnul prognoosib Optiva Rahaturufond oma turuosaks perspektiivis vähemalt neljandiku kohalikust turust. «Võimalus minna Eesti turult välja annab eelise oma turuosa suurendamisel,« lausus Koha. Ta märkis, et võimaluse kaugemale investeerimiseks annavad fondile strateegilise partneri East Fund Management (EFM) poolt toodud oskusteave ja kogemused Euroopa turgudel tegutsemisel. Koha möönis, et uute fondide lisandumine toob tõenäoliselt kaasa turu ümberjaotumise.

Linnupõld märkis, et Optiva Rahaturufondi plaanid on julged, kuid avaldas kahtlust, kas Euroopasse investeerimine annab loodetud tulemust, sest sealsed intressitasemed on veelgi madalamad. «Turust paremat tootlikkust saab teha siis, kui võtta suurt riski,» lisas ta.

«Rahaturufond on alternatiiv deposiidile ja hoiuste mahte arvestades ei tule lisanduvate fondide maht ainult teiste tegutsejate arvel,» ütles Rahaturufondi A+ fondijuht Robert Kitt. Ta möönis, et LHV töötajatel on ülevaade Hansapanga klientidest, kuid fondi vahetuse otsustavad kliendid ise.

TP Rahaturufond loodab oma turuosa säilitada 30--35% tasemel, märkis Linnupõld.

Hetkel kuum