Erik Samel • 7. november 1999 kell 22:00

Ida-Virumaal jätkub hinnalangus

Erinevalt teistest Eesti piirkondadest on Kirde-Eestis kinnisvara ka sel aastal märgatavalt odavnenud.

Narvas on eluasemelaenu tingimuste lihtsustumine korteriturgu elavdanud. Mendelson & Narva Partnerite juhataja Olev Rohumäe sõnul kasutatakse eluasemelaene intensiivselt, kusjuures eelistatakse kahe- ja kolmetoalisi kortereid. Korterite hinnad on Narvas aastaga 10--15% langenud.

Eramuid on Narvas kinnisvaraturul suhteliselt vähe. Hinnatud on Narva-Jõesuus asuvad eramud, kuid ka nende hind on langenud. Mere lähedal asuva 100 m² heas korras eramu saab Narva-Jõesuus praegu osta 500 000--600 000 krooniga. Veel aasta tagasi küsiti sellise maja eest kuni miljon krooni.

Sarnaselt teiste suuremate linnade ümbrusele on Narva lähikonna suvilarajoonides suurenemas aastaringseks elamiseks kõlbulike hoonete arv. 80 m² talvekindla suvila hind on Narva ümbruses ligikaudu 80 000 krooni. Arenemas on Narva büroopindade turg. Olev Rohumäe sõnul on seoses Narva majandusolukorra stabiliseerumisega seal äripindu otsimas Tallinna, Tartu ja ka teiste linnade mitmed ettevõtjad.

Peterburi ettevõtjate huvi Narva kinnisvara vastu on Olev Rohumäe hinnangul tagasihoidlik.

Pelikani Kinnisvara tegevdirektori Ahto Tisleri sõnul on Kohtla-Järvel korterite hinnalangus viimastel kuudel küll jätkunud, kuid mitte enam senise tempoga. Kuna nõudlus korteriturul on minimaalne, siis tehakse vähe tehinguid. Sagedased on korterite ostul-müügil mitterahalised tehingud. «Ühel on natuke suuremat vaja ja teisel natuke väiksemat ning korterid lihtsalt vahetatakse ära,» selgitab Tisler.

Heas korras kahetoalise korteri saab Jõhvis osta 30 000 krooniga ja Kohtla-Järvel 20 000 krooniga. Samas on korterit võimalik leida ka tunduvalt väiksema raha eest. Näiteks pakuti Kohtla-Järvel suvel ühte neljatoalist korterit müügiks ainult 12 000 kooni eest.

Kohtla-Järve eramuturul on võrreldes korteritega olnud märksa väiksem hinnalangus. Keskmises korras 100 m² eramu saab Kohtla-Järvel praegu osta paarisaja tuhande krooni eest.

Võrreldes kevadega on langenud ka äripindade rendihinnad ning Tisleri sõnul on oodata nende edasist langust. Kui kevadel oli renoveerimata büroopindade keskmine rendihind 40--80 kr/m², siis praeguseks on see langenud tasemele 20--60 kr/m².

Korterihindade edasist langust Tisler ei prognoosi, kuna madalamate hindade puhul lükkab enamik omanikke müügi edasi. Lähiaastate kinnisvaraturgu Ida-Virumaal peaksid positiivselt mõjutama ka välisinvesteeringud Narva Elektrijaamadesse ja Sillamäele.

Vt. ka Korterite keskmised hinnad Narvas (kr)

Hetkel kuum