ÄP fototoimetus • 14. november 1999 kell 22:00

Pangareform Ühendriikides

See peaks kaasa tooma suurühinemiste laine USA finantssektoris ning muutma põhjalikult pangandus-, kindlustus- ja maaklerteenuste müüki kogu riigis.

Üks finantshiid on tänaseks juba kuju võtnud -- Citigroup, mis tekkis möödunud aastal kui ühinesid The Travelers Group, üks suuremaid tegijaid väärtpaberi- ja kindlustussektoris, ning Citibank, maailma suuremaid kommertspanku.

Eksperdid ennustavad lähiaastatel sarnaseid megaliitumisi ka teiste suurpankade ümber. Nimetatud on Chase Manhattani, Wells Fargot ja Bank of Americat.

Samas ei puuduta USA finantsturu reguleerimine vaid finantsasutuste omandisuhteid -- uue seaduse loogika järgi ei ole kliendi jaoks edaspidi enam pankuril, maakleril ja kindlustusagendil mingit vahet. Seal, kus ta võtab laenu auto ostmiseks, saab ta kohe ka auto kindlustada. Säästuraha suunamine investeeringutesse lihtsustub veelgi.

Reedel presidendi poolt allkirjastatud seadus tühistab USA 1929. aasta börsikrahhi järel kinnitatud piirangud, millega pankadel keelustati aktsiatega kauplemine ning investeerimispangad ei võinud pakkuda traditsioonilisi pangateenuseid.

Piirangute eesmärk oli taastada Wall Streeti «Musta neljapäeva» krahhis kadunud usaldus riigi finantssüsteemi vastu.

Autor: ÄP

Hetkel kuum