Sirje Niitra • 12. detsember 1999 kell 22:00

Heade meeste vennaskond

Eesti suurloozhi praegune suurmeister akadeemik Arno Köörna ütleb, et tegelikult on vabamüürlaste tegevus avalik. Vaid loozhi istungid on kinnised. Üldse on vabamüürlastel kaks saladust -- rituaal ja liikmeskond. Inimene võib avalikustada enda vennaskonda kuulumise, kuid ta ei tohi paljastada teisi.

Eesti vabamüürlaste nelja loozhi, millest kaks asuvad Tallinnas, üks Tartus ja üks Pärnus, kuulub kokku 150 meest, kelle hulgas on ka palju majandusega seotud inimesi -- tuntud tegelasi pangandus-, tööstus- ja kaubandusringkondadest. Palju on intelligentsi esindajaid akadeemikute ja professoriteni välja.

Liikmeks pürgijat peab soovitama vähemalt kolm vabamüürlast ja tema vastuvõtmisel õpilasmüürlaseks kehtib ühehäälsuse nõue. Liikmeks valitakse eluks ajaks. Välja arvatakse vennaskonnast sel juhul, kui inimene on mõistetud süüdi kuriteos või ta on eksinud vabamüürluse põhimõtete vastu.

Majandusteadlane Arno Köörna on Eesti uuema aja esimene vabamüürlane, kes võeti vennaskonna liikmeks Soomes. Üleminek turumajandusele on tema sõnul endaga kaasa toonud sotsiaalseid kõrvalnähte ja pannud küsima, kas raha on meie sõber või vaenlane.

«Globaalne turumajandus ei lahenda automaatselt sotsiaalseid probleeme. Ehkki sotsiaalsed tagasilöögid on paratamatud, ei tohi neid ignoreerida. Majandustegevusse tuleb viia humanistlikke põhimõtteid, mis ei ole vastuolus majandusliku efektiivsusega,» leiab Köörna.

Vabamüürlasi eristab mitmetest heategevusega seotud klubidest see, et nad panevad suurt rõhku enese vaimsele arendamisele. «Oleme head mehed, kes tahavad saada veel paremaks,» ütleb Köörna.

Üks Eesti tuntud firmajuht ütles, et astus vennaskonda kahel põhjusel. Esiteks on seal huvitavad ja eetilised inimesed, kellega mõnus suhelda ja kes on alati valmis üksteist aitama. Teise põhjusena nimetas ta vajadust end hingeliselt arendada.

Eestis on ka ühisvabamüürlaste loozh, mille tuntuim esindaja on Gunnar Aarma. Sellesse loozhi võivad meeste kõrval kuuluda ka naised. Vabamüürlaste abikaasad võtavad osa ühisüritustest ja koonduvad oma klubidesse, mis tegelevad samuti heategevusega. Jõulude ajal käiakse kirikus ja pidulikul õhtusöögil. Köörna abikaasa Eha ütleb, et talle meeldib mehe tegevus humaansete põhimõtete tõttu.

Hetkel kuum