17. oktoober 2000 kell 22:00

PVC võib imiteerida kallist marmorit

Köögipõrandale katet valides tuleb ökonoomse variandina sageli kõne alla rullmaterjal. Koostise järgi võib enampakutavaid rullmaterjale jagada kaheks: linoleumid ja vinüül- ehk PVC-põrandakatted. Reliininimelist rullmaterjali ei toodeta enam ammu, kuid reliini nime kasutatakse rahva seas edasi.

Korkpõrandat pakutakse tavaliselt plaatidena, mõõdus 30×30 cm. Kindlasti ei soovita köögis kasutada viimistlemata korkplaate. Kuna kork on suhteliselt pehme ja elastne põrandamaterjal, ei pruugi ka lakitud ja vahatatud pind olla piisavalt hästi hooldatav. Piisavalt kulumis- ja plekikindlad on PVC-kattega korkplaadid, kuid siis on põranda välimus üsna vinüülkatte sarnane. Hoolikas tuleb olla ka paigaldusel ? korkplaatide vahelisi vuuke ei keevitata ning mahaläigatanud vesi võib põrandat kahjustada.

Vaipkatte saab samuti köögipõrandatele panna. Uudne FLOTEX-kate on vee-, kulumis-, hargnemis- ja 100% plekikindel ning tema puhastamine on ülilihtne. FLOTEX ühendab vinüülkatte ja vaipkatte parimad omadused. Vaipkate koosneb veekindlast PVC-aluskihist, millel paiknevad ülitihedalt nailonfiibrid. Mustreid-toone saab valida üle 300 erineva võimaluse vahel.

Erinevalt PVC-kattest on linoleum valmistatud 100% looduslikest koostisosadest. Sideaine ülesannet täidab linoleumi koostises linaseemneõli, millele on lisatud looduslikku vaiku. Täiteaineteks on tavaliselt puidutolm, lubjakivipulber ja elastsust lisav korgipuru. Sarnaselt PVC-kattele vajab ka linoleum perioodilist vahatamist.

Võrreldes vinüülkatetega on linoleumi mustrivalik oluliselt piiratum. Küll aga saab valida toone ? lai värvivalik saavutatakse pigmentide lisamisega. Koduste põrandate katmiseks toodetakse 2 mm paksust linoleumi kotiriidest alusel. Linoleumi laiust valida ei saa, see on üldjuhul

2 m. Võimalikud tekkinud ühenduskohad tuleb tihendada kuumkeevitusega. Kuna linoleumi hind on ligi kaks korda kõrgem kui poodides müügilolevatel PVC-katetel, ei ladustata seda Eestis ning tuuakse tehase laost igal konkreetsel juhul eraldi (tellimisaeg umbes kaks nädalat).

Laminaat on viimaste aastatega üha rohkem populaarsust võitnud. Laminaatpõrand koosneb kolmekihilistest laudadest. Pealiskiht annab põrandalauale välimuse ja kaitseb kulumise eest. Keskmine spetsiaalsest puidukiust või fiiberplaadist kiht tagab jäikuse ning alumine kiht hoiab mõõtmed püsivana.

Laminaatpõrandaid võib nende ehituse järgi jagada kaheks: otselamineeritud ja kõrgsurve-laminaatpõrandad. Köögi põrandale peaks kindlasti valima vastupidavama, kõrgsurve-laminaatparketi, mille tunneb ära tunduvalt paksema pealiskihi järgi.

Laminaatparketi eelised on lisaks suurepärasele kulumis- ja kriimustuskindlusele ka täielik plekikindlus ning äärmiselt lihtne hooldatavus. Laminaatpõranda pindmine kiht on niivõrd tihe ja poorivaba, et mustuseosakestel ei õnnestu end sinna haakida. Igapäevaseks hoolduseks piisab vaid põranda pühkimisest niiske väljaväänatud lapiga. Erinevalt PVC-kattest ja linoleumist pole laminaatpõrandat vaja vahatada. Efekt on isegi vastupidine ? pärast vahatamist määrdub põrand kiiremini.

Laminaatpõranda eluiga sõltub üsna suurel määral ka paigalduse kvaliteedist. Nõuetekohaselt paigaldatud kvaliteetsele kõrgsurve-laminaatpõrandale võib kodutingimustes anda kõhklemata eluaegse garantii.

Köögis võiks kasutada tamme, saart, pööki, vahtrat või eksklusiivset merbau?d, kirssi, pähklit, eukalüpti. Okaspuu võib köögis jääda liiga pehmeks.

Kuna köögis võib vedelikega äpardusi juhtuda, soovitaks viimistlusena valida lakkimise. Et õnnetusjuhtumi korral vältida niiskuse sattumist parketilaudade vahele, võib põranda pärast paigaldamist üks kord üle lakkida. Võrreldes laminaatpõrandaga on naturaalne parkett pehmema pinnaga ja kardab rohkem esemete kukkumist, kuid samas tundub puit palja jala all soojem ja mõnusam.

Vana ja tuntud põranda katmise meetod. Kivipõranda eelised on kindlasti tema kõvadus ja kulumiskindlus. Samas on kivipõrand jala all külm kui aluspõrand pole köetav ning mis köögis eriti oluline ? maha kukkunud nõud lähevad katki.

Kivipõrandate materjali-, mustri- ja toonivalik on väga lai. Kivipõrandad on suhteliselt lihtsasti hooldatavad, vaeva võib nõuda aga vuukide hooldamine. Võrreldes PVC-katete ja linoleumiga on kivipõranda paigaldus tunduvalt töömahukam ja seega kallim.

PVC-katte eeliseks on vaat et piiramatu mustri- ja toonivalik. Sama hinnaga võib soetada põrandalaua, paleeparketi või marmorplaadi välimusega põranda. Vinüülkatte hea välimuse säilitamiseks peab seda perioodiliselt vahatama spetsiaalse vahaga.

Kodudesse mõeldud PVC-katete kulumiskihi optimaalne paksus on 0,15?0,4 mm. Paksem kulumiskiht ei ole eluruumis vajalik, alla 0,15 mm pealiskiht aga kulub liiga kiiresti läbi. Olenevalt köögi mõõtmetest võiks vinüülpõranda valimisel arvestada ka katte laiusega. Soovitavalt võiks põrandakate köögis olla ühes tükis, siit tulenevalt võib valida kas 2, 3 või 4 m laiuse katte vahel.

Uudisena on ka Eestis müügile jõudnud kõrgläikelised PVC-katted, nii et põrand näeb välja kui äsja poleeritud ja läige püsib kogu põranda eluaja. Kõrgläikeline põrandakate on libisemiskindel, kulumiskindel ja vastupidav kriimustuste suhtes.

Vältima peab musta kummi kokkupuudet PVC-põrandakattega ? see võib põhjustada värvimuutusi. Vinüülkatted paigaldatakse kas kogupinnas liimituna või lahtiselt (kvaliteetsemad, üle 2 mm paksused PVC-katted), kohatist liimimist kasutada pole soovitav. Kodudes kasutatavatele PVC-katete tagatud vastupidavus on tavaliselt vähemalt viis aastat.

Autor: Ando Anderson

Hetkel kuum