23. oktoober 2000 kell 13:23

ÄP: Tallinna börs tuleb börsil noteerida

Äripäeva arvates tuleb Tallinna väärtpaberibörsi aktsiad noteerida börsile ja börs peab hakkama omanikele teenima kasumit.

Järgneb lühirefereering homsest juhtkirjast:

Eesti aktsiaturg on madalseisus. Eesti ettevõtted ei vii lisakapitali hankimiseks oma aktsiaid börsile.

Praegu on börs kasumit mittetaotlev ettevõte, kelle omanikuks on pangad ja maaklerfirmad. Pankade ja maaklerite huvid ei lange aga tihti kokku väikeinvestori huvidega. Näiteks ei ole väikeinvestori huvides uue väärtpaberiseaduse valmimise venimine, kõrged väärtpaberitehingute teenustasud.

Samuti T+3 reegel, mille kohaselt laekub müüdud aktsiate eest raha investori kontole alles kolme pangapäeva pärast. Praegune kauplemiskord võimaldab ka maakleritel turuga manipuleerida, kasutades enda või oma sõprade-tuttavate firmasid.

Pangadeposiidi mahtude kiire kasv ning aktsionäride ja börsiettevõtete arvu vähenemine näitab, et börsi omanike ja tegevjuhtkonna tegevus väärtpaberituru atraktiivsuse suurendamisel on olnud ebarahuldav. Seega on vaja muutusi ja esimeseks sammuks peaks olema börsi muutmine tavapäraseks ettevõtteks, kelle omanikud soovivad teenida kasumit. See tähendab, et börs muutub omanikukesksest ettevõttest kliendikeskseks.

Hetkel kuum