Majakarp kerkib nelja tunniga

Kanadast pärit Royal Building Systemi (RBS) polümeersetest detailidest püstitatakse esimene eramu Tallinna külje alla Kakumäele. Teooria ütleb, et eri suurusega detailidest laotakse pereelamu seinad käsitsi valmis kolme-nelja tunniga ning vaid kolme töömeest kasutades. Tunni jooksul Kakumäe ehitusplatsil vaid kahe ehitusmehe tööd jälgides ei tekkinud selles väites kahtlusi, sest tööjärg liikus edasi tõepoolest märkimisväärse kiirusega.

Kui seinad püsti, valatakse seest tühjad detailid kiirelt kivinevat betooni täis ja selle kõvastumisel järel asetatakse kohale sarikad ja katusekate. Kuna akna- ja ukselengid on juba detaile tootvas tehases projekti järgi paika pandud, siis saab kiiresti paigaldada ka aknad ja uksed ning maja ongi ilmastikukindel.

Nüüd jääb veel teha soojustus, fassaadiviimistlus ning sisetööd. Kuna polümeerdetailid on juba tehasest tulles siledapinnaliseks viimistletud, ei peagi kogu siseviimistlust korraga lõpuni tegema. Näiteks vannitoa ja miks mitte ka esikuseinad võib katmata jätta, kuna materjal on kergesti puhastatav ja niiskuskindel.

OÜ Ehitusavangard juhatuse esimees Riho Kangur sõnab, et praegu pakutakse seitset RBS-tehnoloogial põhinevat pereelamut, mida saab vaid tinglikult nimetada tüüpprojektideks.

Kuigi majakarp pannakse kokku tüüpelementidest, annab erinevate elementide valik võimaluse kujundada liigendatud fassaadidega, eri kõrguste ja ruumilahendustega eramuid ning rida- ja korterelamuid. Näiteks Kanadas, kust RBS-tehnoloogia pärit, on püstitatud ka 4-5korruselisi korterelamuid.

?Isegi üksikute majade püstitamisel võib 80-90m2 maja hind jääda Jüri Mõisa pakutud 400 000?500 000 krooni piiresse, majagruppide ehitamisel on selline hinnatase aga täiesti võimalik,? usub Kangur.

RBSi väljatöötatud materjalid ja tehnoloogia said patendi 1991. aastal. RBSi maju võib ehitada nii kuuma kui ka külma kliimaga piirkondadesse. Konstruktsioonid ja materjalid on hooldusvabad, ei mädane ega hallita ning ei eralda mingeid toksilisi ühendeid. Materjal on tuleohutu, kuna ei toeta isepõlemist.

Endale maja valides vaatasin loomulikult mitmeid variante, nii puitkarkassmaju kui ka palkmaju, kuid betoonivalu tundus kindel, nii et otsustasin Royal Building Systemi kasuks. Tunnen Ehitusavangardi juhti Riho Kangurit päris pikka aega ja nii saingi tema käest saunalaval istudes RBSist teada. Samuti veetles RBSi juures soodne hind. Ning ehk julgesingi RBSiga just seepärast riskida, et tean ehitusest vähe.

Selle konstruktsioon on väga lihtne ja loogiline, tuleb lihtsalt detailid üksteise sisse panna ja betooni täis valada. Välisviimistlus tuleb hööveldamata lauast, hoolimata sellest, et eestlased arvavad, et vaid lehmalauta sobib hööveldamata laudadest ehitada. Seevastu Skandinaavias on hööveldamata laudadest fassaad väga populaarne ja kui ta on sobiva värviga viimistletud, jääb lõpptulemus ilus.

Hetkel kuum