Kaivo Kopli • 8. detsember 2000 kell 11:08

ÜRO lõpetab oma abiprogrammi Eestis

ÜRO Arenguprogramm (UNDP) lõpetab uuest aastast seitse aastat kestnud missiooni Eestis, kuna arenguabi vajavast maast on Eesti kasvanud ise abi andvaks riigiks.

?On ehk sümboolne, et ÜRO Arenguprogramm lõpetab tegutsemise Eestis just aastal 2000, mil ÜRO üldises inimarengu aruandes tõusis Eesti arenenud riikide nimekirja,? ütles UNDP esindaja Eestis Petra Lantz-de Bernardis. Eesti on saanud hakkama kiire ja eduka üleminekuga turumajandusse. Eesti on justkui ?õpikunäide edust?, seda eriti infotehnoloogia kasutamisel arengu hoogustamiseks, edastas ÜRO pressiteenistus.

UNDP esindus Eestis, kus varasematel aastatel on töötanud enam kui kümme inimest, suletakse 31. detsembril. Mõned kohalikud ametnikud jäävad siiski tööle ka järgmiseks aastaks, viimaks lõpule alustatud projekte. Lätis ja Leedus jätkab UNDP tegutsemist.

UNDP on suurim rahvusvaheline arenguabiorganisatsioon, mida rahastatakse ÜRO liikmesriikide vabatahtlikest annetustest. UNDP alustas Eestis tegutsemist 1993. aasta mais ning on andnud siin mitmel moel abi umbes 8 miljoni dollari ulatuses. Tuntumaks ettevõtmiseks on ilmselt olnud iga-aastane mahukas ?Eesti inimarengu aruanne?, mille värsket mahukat väljaannet esitleti just täna.

Nelja aasta eest oli Eesti ka esimene endise Nõukogude bloki riik, millele lõpetas abi andmise USA, kuna Washingtoni hinnangul Eesti ei vajanud enam osasaamist ametlikust riikliku abi programmist. Ka välisminister Toomas Henrik Ilves on rõhutanud, et arenguabi saavast maast on Eesti muutunud doonorriigiks. Sel aastal on Eesti andnud välisabi 7 miljonit krooni, peamiselt Valgevenele, Ukrainale ja Gruusiale.

Hetkel kuum