Ericsson kaotas reedel kümme Eesti eelarvet

Kaja Koovit 29. jaanuar 2001, 00:00

Rootsi suurima börsiettevõtte Ericssoni turuväärtus langes reede õhtuks Stockholmi börsil 187 miljardi krooni ehk ligi kümne Eesti riigi aastaeelarve võrra, reageerides väga nõrkadele eelmise aasta majandustulemustele.

Päeva kestel kaubeldi aktsiaga isegi ligi 16% neljapäevasest sulgemishinnast madalamal tasemel.

?Ericssoni jaoks on see kukkumine suur,? möönis Svenska Handelsbankeni maakler Janek Moik. Ta märkis, et uudis mobiiltelefonide tootmise lõpetamisest ning ka oodatust kehvemad majandustulemused tabasid turgu ootamatult, sest senini olid kauplejate seas liikumas positiivsed kuulujutud.

?Analüütikud on olnud Ericssoni suhtes positiivselt meelestatud ja said jälle kuuli jalga,? lausus uudisteagentuurile Bloomberg ühe Londoni varahaldusfirma analüütik.

Ericssoni suuremate aktsionäride ringi kuulub ka Wallenbergide perekonna investeerimismootor Investor AB.

Ericssoni aktsiat nõrgendavad sellegi aasta kesised väljavaated, eriti kasumlikkuse vähenemine. Tegevusmarginaaliks oodatakse 6?8% varasema 10 protsendi asemel.

Lisaks puudub firma juhtidel kindel tulevikunägemus. ?Ettevõttes on juhtimiskriis,? märkis Moik.

Moik kinnitas, et vaatamata ootamatutele uudistele ei saa rääkida paanikast ning aktsia müügilaine vaibus suhteliselt kiiresti.

?Ericssoni aktsia puhul meie investoritel paanikat ei olnud,? kinnitas Hansapanga aktsiaturgude osakonna juhataja Lauri Lind. Ericssoni aktsia kuulub Eesti investorite kolme lemmikvälisaktsia hulka.

Ericssoni aktsia edasist suurt langust ei oodata ja ettevõtet ei maksaks investeerimisnimekirjast maha tõmmata, hindavad analüütikud.

?Praegusel hinnatasemel ei ole küll mõtet aktsiat müüma tormata,? ütles Janek Moik, ?Ericsson elab edasi.?

Investeerimispank Credit Suisse First Boston alandas Bloombergi andmetel Ericssonile antud tugevat ostusoovitust, soovitades aktsiat lihtsalt osta.

Sama rahulikud ei saa aga olla Ericssoni tellimustest sõltuva Soome Elcoteqi aktsionärid. Kui Ericsson hakkab lihtsalt mobiilitootmise teenust sisse ostma, korraldades ettevõtte tegevuse veidi ümber, siis Elcoteq peab leidma endale uue turu.

Elcoteqi aktsia hind langes Helsingi börsil reedel ligi 55%, aktsionärid kaotasid päevaga 4,1 miljardit krooni ning olukorra paranemist ei ole ette näha.

Lauri Lind märkis, et reede hommikul oli näha aktsia suurt müügilaine ka kohalike investorite seas.

Kuigi ettevõttesse investeeritud summad on suhteliselt väikesed, paigutavad Eesti investorid välisaktsiatesse raha väga lühiajaliselt. Selline spekulatiivne nägemus ei luba võimalikke lahendusi ootama jääda.

?See on krahh,? tunnistas Elcoteqi Grupi asepresidendi Osmo Kammonen Äripäevale aktsiaga börsil toimuvat kommenteerides.

Elcoteq vajab telefonide tootmisele alternatiivi

Ericssoni otsus paneb vene naised koondamishirmu tundma

Kohalikud ja välisettevõtted on ühesuuruse riskiga

Ericsson aimab raskusi

Elcoteq ? kerge ehmatus või esimene halb uudis?

Kuivõrd mõjutavad Elcoteqi probleemid Eesti majandust?

Elcoteq pärssis investorite usku

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing