Soome metsafirmad tegid rekordi

Tõnis Arnover 13. veebruar 2001, 00:00

Tänavu nii head aastat oodata ei ole, ennustab Stora Enso tegevdirektor Jukka Härmälä. Kolme peale kokku teenisid Stora Enso, UPM-Kymmene ja Metsä-Serla mullu 54,6 miljardi krooni suuruse maksude-eelse kasumi. Aasta tagasi oli see pea poole võrra väiksem ehk 32,5 miljardit krooni.

Tänu Rootsi Modo Paperi ostmisele kasvas Metsä-Serla käive 45,8%. Stora Enso lisas USA Consolidated Papersi ostmisega käivet 37,6 miljardit krooni ehk 22,4%. Ostuhind oli tohutu ? 75,4 miljardit krooni.

UPM-Kymmenel, kellel ei õnnestunud USA Championi firmat osta, suurenes käive ?ainult? 16%.

Ärikasumi ja käibe suhtena mõõdetav ärikasumiprotsent oli parim UPM-Kymmenel ? 14,8%. Stora Ensol oli see näitaja 12,7% ja Metsä-Serlal 7,8%.

Aktsionäridele on UPM-Kymmene juhatus soovitanud maksta dividende aktsia kohta 1,50 eurot ehk 23,50 krooni, Mestä-Serla juhatus 0,60 eurot (9,40 krooni) ja Stora-Enso juhatus 0,45 eurot (7,05 krooni).

Eestis on Stora Enso esindatud kolme tütarfirmaga. Suurim neist on Stora Enso Mets AS, mille eelmise aasta käive oli 758,4 miljonit krooni. Firma põhitegevuseks on paberipuu hankimine emafirmale ja palgi muretsemine Imavere saeveskile. Teine tütarfirma Stora Enso Packaging AS saavutas eelmisel aastal lainepapist pakendite tootmise ja müügiga 48 miljoni krooni suuruse käibe. Kolmas tütarfirma, Papyrus AS, mis tegeleb paberi hulgimüügiga, suurendas mullu tänu Tallinna Paberibörsi äraostmisele käibe 70,5 miljoni kroonini.

UPM-Kymmenel on Eestis kaks tütarfirmat, filiaal ja ühisettevõte. Üks tütarfirmadest, UPM-Kymmene AS vahendab trükipaberi müüki ja teine tütarfirma AS Puukeskus müüb saematerjali.

UPM-Kymmene Eesti filiaal vahendab kontserni pakkematerjalide müüki Eesti tarbijatele ning Forestex ASiga loodud ühisfirma SSS Plywood AS müüb omavalmistatud ja Soome Schauman Woodi vineeri.

Soome metsatööstusele tuli mullu selgelt kasuks USAs jätkunud majanduskasv. Nüüd, kus USA nõudlus on majanduskasvu aeglustudes hakanud järsult vähenema, arvavad Soome analüütikud siiski, et metsatööstusele ei tähenda see nii tõsiseid probleeme kui varem, kuna seda aitab korvata järjest kasvav Euroopa Liidu turu osatähtsus.

Stora Enso tegevdirektor Jukka Härmälä ütles firma tulemusi kommenteerides, et kasum kasvas hindade tõstmise, müügi suurendamise ja tootmise tõhustamise teel. Selle aasta väljavaated on Härmälä meelest halvenenud eelkõige kaetud kvaliteetpaberi, tselluloosi, pakendipapi ja metsamaterjali ebakindla turuolukorra tõttu. Seevastu ajalehe- ja ajakirjapaberi alal läheb aasta hästi, osaliselt tänu aasta algul kerkinud hindadele.

Härmälä ütles, et vajaduse korral on firma valmis hinnataset kaitsma tootmise seiskamisega.

Esialgu on maailmas selgelt näha tselluloosi hinna langus. Maailma juhtiv tselluloositootja, Rootsi Södra teatas eelmisel nädalal sulfaattselluloositonni hinna alandamisest 710 dollarilt 680-le (11 560 krooni) ja arvatakse, et teised tootjad järgivad tema eeskuju.

Investeerimispank JP Morgan ennustas aga värskes uuringus, et suveks võib tselluloosi hind alaneda 590 dollarile (10 030 krooni).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing