Vanni valimisel on oluline selle materjal

Kateriin Leini 28. veebruar 2001, 00:00

Materjali poolest jagunevad meil pakutavad vannid põhiliselt kolmeks: plekk-, malm- ja akrüül- ehk plastvannid.

Praegu pakuvad Eestis mitmed firmad nii eurostandardite järgi valmistatud, põhiliselt Saksamaal toodetud odavama hinnaklassiga vanne, kuid vahendatakse ka põhjamaa firmade eksklusiivseid tooteid.

Vannitoa sisustuse klassikaks peetakse Inglise stiilis vannituba. Selle põhiline tunnus on jalgadel seisev vann. Taoline maitse nõuab ideaalis muidugi suuremat ruumi, kui seda on meie standardsetes paneelelamute vannitubades.

Hoolduse seisukohast on kõige paremad plastvannid. Läbinisti valge plastik võimaldab mehhaanilisi kahjustusi väikese jõukuluga eemaldada. Niiskematesse ruumidesse tuleks võimalusel valida plastvann. Näiteks kehtib see vanemates paneelelamutes, kus aknad on välja vahetatud ning loomulik õhutsirkulatsioon ei toimi.

Plekkvanni eelis teisest materjalist vannide ees on kergus ja odavus.

Plekk-, malm- ja plastikvanni kõige olulisem erinevus on nende soojapidavus. Plastikvann jahtub kõige aeglasemalt ning on vanni sisse astudes alati soe. Plekkvann kuumeneb ruttu, kuid jahtub ka kiiresti. Malmvann hoiab oma raske kerega soojust tunduvalt kauem.

Vannide standardmõõdud on 150, 160, 170 ja 180 cm. Plekk- ja malmvannid on levinud meile hästituntud lihtmudelitena, plastikvannide kuju varieerub.

Plekk- ja malmvannide miinuseks võivad osutuda mikroskoopilised praod emailis. Kvaliteetsematel metallvannidel on seepärast viimistlusmaterjalide kiht kuni neljakordne. Plekk- ja malmvannide kõige enam levinud kahjustused on vanni kukkunud, raskemate esemete jäljed emailis. Augud emailis tuleks likvideerida nädala jooksul, siis ei pääse vesi vannikeret veel kahjustama. Kodukeemiat pakkuvates kauplustes on vastavad väikesed emailituubid saadaval.

Pisikeses vannitoas aitavad vanni ümbritsevaga paremini siduda esipaneelid. Enamasti pakutakse neid komplektis plekkvannidega. Masstoodanguna ei vasta need vannid eriti kõrgetele nõudmistele, kuid oma ülesannet täidavad sama kaua kui teisest materjalist vannidki. Vanni minimaalseks elueaks peetakse 10 aastat.

Vanni ostes tuleb kindlasti tähelepanu pöörata vanni jalgadele. Mida odavam vann, seda odavamad on ka vanni jalad. Kõige madalama hinnaklassiga plekkvannidel on jalad enamasti plastmassist. ?Kuigi sellised plastmassjalad plekkvanni all võivad tunduda kahtlased, pole seni siiski kuulda olnud, et mõni vann oleks kummuli kukkunud,? ütleb Riho Rebas, ASi FEB jaemüügi direktor. Oht on siiski olemas, nii et vanni fikseerimisse tuleks suhtuda tõsiselt.

Jalgadelseisva vanni puhul peab põrand olema võimalikult loodis. Kindluse mõttes võib vanni seina külge fikseerida kronsteinidega. Stabiilsust lisab ka vanni ja seinavahe täitmine silikooniga.

Veega täidetud vann rõhub mõnele ruutmeetrile kuni tonnise raskusega. Seepärast on peale vannijalgade tugevuse oluline arvestada ka lagede konstruktsiooniga.

Paigalduse spetsiifikas tuleb arvestada konkreetse vannitoa torudejooksu. Vastavalt sellele, kuhu jäävad veetorud, peab ostma kas vasaku- või paremakäevanni.

Jalgadelseisvate plekkvannide kõrgust on võimalik reguleerida kuni 10 cm. Kui vanni müüakse koos esipaneeliga, siis esipaneeli kõrgus enamasti reguleeritav ei ole. Nii tuleb arvestada vannile kõrgemat kõrgust valides esipaneeli ja põranda vahele jääva vahega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing