E-post võib olla ohtlik

Mart Vabar 01. märts 2001, 00:00

Üldiselt välditakse konkreetsete arvude nimetamist, millal see spämmiks ehk rämpspostiks muutub, sest tõelised spämmerid saadaksid siis ühe kirja vähem ja muudaksid veidi teksti. Igatahes kui te need saajad sõrmedel kokku suutsite lugeda, on kõik OK. Kui ka varbaid abiks võtta tuli, võis asi kriitiline olla.

Häirivaks loetakse see masspostitamine mitte sellepärast, et see midagi halba sisaldaks, vaid tunnuseks on ühe ja sama asja pidev kordamine, sisu ei oma tähendust.

Sõna ?spämm? olevat kasutusele võetud ühe Monty Pythoni stseeni järgi, kus röövlijõuk laulis ?spam-spam-spam?, mattes kisaga kõik võimalused n.ö rahulike inimeste vestlemiseks. Äärmuslikel juhtudel võib tellimata reklaam niisama häiriv olla.

Spämmi saatjad ei mängi iga kord just ausat mängu, märkides kirja päismikusse teemaks ?Kahjuks meie telefonikõne katkes?, ?vastuseks Teie huvitundmisele? jms. Seda kõike tehakse lootuses, et nende kirja loetaks. Niisama ebaaus võte on, kui kirja saajal palutakse teada anda, kui too enam reklaame saada ei taha ning sel moel saades kinnitust adressaadi olemasolust, viimane spämmiga üle ujutatakse.

Mitte kõik soovimatud elektronkirjad ei sisalda reklaami. Eriti ebasoovitavaks e-kirjaks tuleb kahtlemata pidada elektronposti teel levivaid viirusi, millest viimane ja kuulsaim oli Iloveyou. Pange tähele, sealgi püüti nutikalt koostatud pealkirjaga meelitada pahaaimamatut adressaati kirja avama, samuti nagu professionaalsed spämmerid seda teevad. Veidi hiljem avastati võimalus sarnaseid viirusi kirjutada ka nii, et seda sisaldav kiri end ise avaks, ilma et inimest arvuti juures pruugiks ollagi. Õnneks too turvaauk jõuti parandada enne võimaliku kahju sündimist. Kindlasti pole aga kõik MS Outlooki kasutajad viitsinud veaparandust alla laadida ja käiku lasta, nii et oht püsib selleski suhtes, kuigi mitte enam väga suures ulatuses.

Kuna internet on üks suur koht, pole lootustki, et oht lähiaastail päevakorrast välja langeks. Seetõttu ärge avage aadresse, mida keegi tundmatu soovitab vaadata ning veel parem, ärge hoidke surfamiseks kasutatavas arvutis mingit tundlikku informatsiooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing