Lindistamine on igaühe vaba voli

Kristina Traks 23. märts 2001, 00:00

Vastupidine pretsedent aga eksisteerib ? kaitsepolitsei ei suutnud tõestada, et poliitikute vestlusi salaja lindistanud detektiivibüroo SIA tegevuses oleks midagi kriminaalset. Sisuliselt tähendab see seda, et igal inimesel on õigus lindistada oma vestlusi teiste inimestega, kuid seadusega on lahtiseks jäetud, kust alates selline teguviis muutub ebaseaduslikuks jälitustegevuseks.

Hansapangas kehtib telefonikõnede lindistamise puhul selline reegel, et lindistatakse ainult kõnesid, mis puudutavad klienditeenindust ning mille puhul võib olla vaja kliendi antud korraldusi uuesti üle kontrollida.

?Pangaga lepingu allkirjastamisega annab klient meile õiguse lindistamiseks ja telefoni teel tehtavate korralduste puhul ongi lindistamine ju ainuke võimalus mingi jälje jätmiseks,? räägib Hansapanga telefonipanga ja klienditoe divisjoni asedirektor Jorma Laiapea.

Kõnesid juhtkonnaga Hansapangas Laiapea sõnul ei lindistata. ?Minulgi puudub võimalus telefon lindistama panna,? lisab ta.

Isiklikus e-postis Hansapangas samuti ei nuhita, arhiveeritakse vaid meilid, mis sisaldavad klientide antud korraldusi.

Ühispangas lindistatakse samuti telefonipanga kõneseid, ka maaklerite juttu ning personaalpangandust puudutavaid kõnesid.

Ühispanga avalike suhete juhi Evelin Pulli sõnul ei lindistata näiteks Telefonipanga puhul mitte ainult tehingu andmeid, vaid igasugust kliendiga infovahetamist telefoni teel. Salvestatud kõnesid säilitatakse kümme aastat.

Politseiameti pressibüroo juhataja kohusetäitja Indrek Raudjala sõnul lindistatakse politseiprefektuurides kõik korrapidamise kõned ? need, mis saabuvad korrapidajatele, korrapidajate väljahelistamised ja fikseeritakse ka need kõned, mida korrapidajad vastu ei võta. Korrapidamiste kõnede lindistusi säilitatakse vähemalt 6 kuud. ?Muudel politsei telefonidel enamasti kõnesid ei salvestata, kuigi see võimalus on vajadusel olemas,? ütleb Raudjalg. Elektronkirjavahetuse üle politseis lauskontrolli ei ole ja neid võib saata ja saada nii era- kui tööasjus. ?Kui politseitöötaja loeb oma elektronkirja, siis see laaditakse serverilt maha ja see on inimese enda asi, kui kaua ja kus ta oma kirju säilitab,? sõnab Raudjalg. ?Samas on jällegi võimalus teatud aadressidel saadetud e-kirjade arhiveerimiseks.?

Advokaadibüroo Aivar Pilv vandeadvokaat Paavo Paas ütleb, et nende advokaadibüroos telefonikõnesid ei lindistata. ?Selle järele ei ole ka vajadust,? ütleb Paas. ?Mida see lindistamine annaks? Kohtukõlbulik tõend selline lindistus nagunii ei oleks.?

Rääkimata eetilistest kriteeriumidest peaksid Paasi sõnul kõik lindistamishuvilised arvestama ka sellega, et vestluspartneri nõusolekuta lindistamine võib teatud juhtudel tähendada kuriteo koosseisu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing