Kas nii ulatuslik haiglareform on põhjendatud?

03. aprill 2001, 00:00

Haiglate arengukava tellis Eesti Vabariik, tellimuse esitaja ei olnud mitte ametnikkond üksinda, vaid tellijate huve esindav rühm, kuhu kuulusid ka Eesti Haiglate Liidu ja Eesti Arstide Liidu esindajad. Ses mõttes on täpsed need, kes ütlevad, et arengukava vastu on need, kes ei näe endal ega oma äriideel kohta kavas. Ju neil oligi halb äriidee.

Teine pool on seotud numbrimaagiaga. Ei ole päris korrektne öelda, et 78 haigemaja asemele jääb 13. Arengukava räägib nendest haiglatest, kus antakse akuutravi, ja ka nendest haiglatest, kus antakse pikaravi ning omaette teema on kogu hoolduspoole arendamine. Nende hoonete arv, kus inimesed valgetes kitlites annavad arstiabi, on suurem kui see 13, ainult et nendele majadele antakse õige nimi selle järgi, mis seal hoones tehakse ? tehakse operatsioone või ainult hooldatakse inimesi.

See reform tähendab seda, et kuskil Eesti haiglas ei istu, käed rüpes, ega kaota oma kvalifikatsioonis inimene, kes võiks töötada mujal haiglas, teha tööd ja aidata inimesi. Ravi kvaliteet kindlasti ei halvene ega pikene ka ravijärjekorrad. Andres Ellamaa hinnang on pigem poliitiline, mitte sisuline.

Haiglaid tuleb kindlasti reformida, aga see reform hakkab pihta valest otsast. Lõpptulemuseks on kunstlik defitsiit. Aga iga defitsiit tekitab uut defitsiiti. Teisisõnu paneb reform põntsu kogu asjaajamisele: pikenevad järjekorrad ja halveneb ravi kvaliteet. Veel enam ? järjekorras ootav haige avab rahakotirauad, et järjekorras ettepoole pääseda.

Kuhu paneme haiged, kui voodikohti jääb vähemaks? Hetkel on ca 6 voodit 1000 elaniku kohta ja nendega lahendame nii akuut-, pika- kui põetusravi küsimused ära. Nt Inglismaal on 3 voodit 1000 elaniku kohta, samal ajal on neil oluliselt rohkem taastus- ja põetusravikohti. Me võime läbi saada väga väheste vooditega, aga meil peab olema tagala, kuhu haiged meie juurest satuvad. Kõigepealt oleks tulnud selgeks teha, kuhu näiteks Tallinna linnaisad panevad haiged pärast seda, kui nad on ägeda ravi läbi teinud. Neid kohti pole täna näha, seda mehhanismi pole läbi arutatud. Haiglajuhile öeldakse ? formeerige end ümber hooldusasutuseks. Tahaks näha sellist hullu, kes seda teeks täna, mil haigekassa hinnad on sellised, et selle rahaga kuidagi välja ei tule. Kõik, mis praegu tervishoiu ümber toimub, sarnaneb kangesti raudtee erastamisega, reform toimub samas vaimus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing