Telia ja Sonera liitumine tugevdaks ka Telekomi

Kaja Koovit 29. mai 2001, 00:00

Rootsi majandusleht Finans Tidningen kirjutas laupäeval, et Eesti Telekomi üks suuromanikest Rootsi Telia kaalub teisele suuromanikule Soome Sonerale ostupakkumise tegemist.

Nii Telia kui ka Sonera esindajad keeldusid laupäeval kommentaaridest.

Eilsele Helsingin Sanomatele kinnitas võlakoorma all vaevleva Sonera juhatuse esimees Tapio Hintikka, et jutuajamisi võimaliku ühinemise teemal on Teliaga peetud, kuid need ei ole ametlikud läbirääkimised.

Märtsis aktsionäride üldkoosolekul ametisse kinnitatud Hintikka sõnul algasid kahe firma juhtide vestlused märtsi lõpus. Ta peab täiesti võimalikuks, et Telia võib suurtes võlgades Soneraga ühineda, sest Telial on selleks raha piisavalt.

Telia turuväärtus on 318 miljardit krooni ja ka eestimaalaste ühel lemmikvälisinvesteeringul Soneral 126 miljardit. Kui kahe firma ühinemise aluseks võtta aktsiate turuhind, saaksid Sonera praegused aktsionärid Helsingin Sanomate andmetel uuest firmast alla kolmandiku.

70% ulatuses Rootsi riigile kuuluva Telia tugevaimaks küljeks peetakse fikseeritud sidet, 53% ulatuses Soome riigile kuuluval Soneral mobiilsidet.

Helsingin Sanomat kirjutab, et ekspertide hinnangul oleks Sonera ja Telia ühinemine loomulik, sest Põhjamaade operaatorfirmad on praeguses ühinemiste laines üksi jäetud.

Sonera abiga saaks rikas Telia juurdepääsu kolmanda põlvkonna mobiilsideturule. Sonerale avaneks võimalus parandada oma bilanssi.

Analüütikute sõnul on varasemad Soome ja Rootsi firmade ühinemised end õigustanud. Positiivset efekti lisaks ühinemisele ka asjaolu, et kahe telekomioperaatori tegevused oluliselt ei kattu.

Suuromanike ühinemine peaks kasuks tulema ka Eesti Telekomile, sest seni on nii mõnedki otsused toppama jäänud just omanikevaheliste erimeelsuste taha.

Ühispanga analüütiku Sander Danili sõnul tekiks Telia ja Sonera ühinemisel Eesti Telekomil üks tugev strateegiline omanik, mis aitaks kiiremini rakendada uusi tehnoloogiaid. Praegu võib esineda olukordi, kus suuromanikud ei taha kõige uuemaid tehnoloogilisi lahendusi siia tuua, sest koduturul ollakse konkurendid.

Danili sõnul on Sonera ja Telia ühinemine Telekomi jaoks parem variant kui varem välja käidud võimalus, et üks suuromanikest müüb oma osaluse teisele. Kui Sonera osaluse ostaks Telia, oleks Telekomis võib-olla fikseeritud telefoni arengu eelistus ning mobiilside jääks tahaplaanile. Ühinemise korral seda ei juhtuks, rääkis Danil.

Trigon Marketsi peaanalüütiku Toomas Reisenbuki sõnul pole võimatu, et Sonera ja Telia ühinemise tulemusena konsolideeritakse kõik tütarettevõtted Baltimaade. Üks suur firma parandaks ettevõtete aktsiate likviidsust ning oleks investoritele atraktiivsem juba oma suuruse tõttu.

Reisenbuki sõnul on ühinemisel ka negatiivne külg. Varem peeti võimalikuks, et üks Telekomi suuromanikest müüb oma osaluse. Sellega võiks kaasneda Eesti riigi osaluse müük ja ostupakkumine väikeaktsionäridele. Kui Telekomi suuromanikud ühinevad, ei ole selline stsenaarium enam võimalik.

Eesti Telekomi aktsia hinnale ei tohiks võimalikul ühinemisel analüütikute kinnitusel lühiajalises perspektiivis olulist mõju olla, seda enam, et ühinemine pole sugugi kindel.

"Ei kujuta ette, et Soome riigi suurosalusega ja investorite üks lemmikuid niisama lihtsalt Rootsi firmale müüakse," lausus Reisenbuk.

Sonera aktsia tõusis eile hommikul Helsingi börsil kuulduste mõjul 6,4 protsenti 11,50 euro (179,94 kr) tasemele.

Eesti Telekomi juhtidelt eile Äripäeval kommentaari saada ei õnnestunud, sest kogu juhtkond viibib kahepäevasel Eesti Telefoni nõukogu koosolekul.

Eesti Telekomi nõukogu liige Telia esindaja Mart Nurk ei soostunud eile Telia võimalikku Soneraga ühinemist ega selle ühinemise mõju Eesti Telekomile kommenteerima.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing