Põrandaküte jaotab soojuse toas ühtlaselt

Anne Oja 30. mai 2001, 00:00

Elektrilise põrandakütte paigaldamine on küll odavam kui vesipõrandaküttel, kuid ülalpidamine samas jälle kallim. Elektrikütte kiire reguleerimisvõimalus ? toad saab kiiresti soojaks ? on ühtaegu nii eelis kui ka puudus, sest parketile mõjub selline kiire temperatuuri muutumine halvasti. Vesipõrandakütte puhul on temperatuurimuutused aeglasemad.

Põrandakütte puhul valatakse küttekeha ? olgu selleks siis veetoru või elektrikaabel ? betooni sisse ning see peab enne põrandakatte materjali paigaldamist olema täielikult kivistunud ja kuivanud. Selleks kulub vähemalt 27 päeva. Kiirustamisel juhtub sageli, et põrandakütte sisselülitamisel hakkab niiske betoon reageerima kattematerjali paigaldamiseks kasutatud liimiga ning ruumi eraldub suures koguses tervisele ohtlikke ning allergiat tekitavaid aineid.

Tervisekaitseinspektsiooni pressinõunik Agnes Jürgens täpsustab, et köetavad põrandad vajavad naturaalset katet ? kas puitu või kivi.

Tehismaterjalist kate hakkab soojenedes eraldama keemilisi aineid. Et õiget põrandakatet ? ka vaipa ? valida, soovitab Jürgens küsida kauplustest iga katte kohta piktogrammi.

Lincona põrandakeskuse projektijuhi Ando Andersoni sõnul ei anna tootjad tavaliselt tehismaterjalidele kaasa täpset infot, mida see sisaldab. Tootjatehas garanteerib vaid, et näitajad on normi piires. Põrandakattest lenduva formaldehüüdi kogus on tühiselt väike, küll aga võib kasutajale saada saatuslikuks põrandakütte ja kattematerjali paigaldamise vale tehnoloogia.

Pärnu EKE Projekti inseneri Viivi Sisaski sõnul lasub vastutus tervisliku põrandakatte valiku osas arhitektil või sisearhitektil, kes ruumide väljanägemist kavandab.

Sisask soovitab valida põrandakattematerjal lähtuvalt selle soojajuhtivusest, kuid enamasti langetab otsuse ühe või teise materjali kasuks aga kliendi rahakott. ?Naturaalne materjal käib mugavuse sisse, see on, mis maksab. Ka tervislikud toiduained on kallimad, sama kehtib ehituses,? on Sisask veendunud.

Kõige rohkem sobib põrandaküttega ruumi maha kivi, sest see on parima soojajuhtivusega. ?Samas ei toeta kivipõrandaid mitte Eesti, vaid Hispaania traditsioon,? märgib Anderson.

Parkettidest tuleb eelistada neid, mille paksus ei ületa 15 mm, ehkki ka see kipub vähe soojust edasi andma. Sobivad on spoon- ja laminaatparkett. Parketi alla on vajalik rahakotti kahjustavate üllatuste vältimiseks paigutada niiskustõke ? spetsiaalne kile.

Temperatuuride suur kõikumine kütteperioodi alguses ja lõpus viib naturaalsest puidust parketi seisukorda, kus see tuleb neljaks lõigata ning prügikonteineri juurde viia.

Ando Andersoni sõnul talub puitparkett või näiteks väga hinnatud täispuidust tammelaud ööpäevast temperatuurikõikumist vaid 3 kraadi. See aga tähendab, et ruumi kiirest soojakskütmisest vaid põrandakütte abil tuleks loobuda juba eos, sest järsk temperatuurimuutus lõhub parketi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing