Luuletaja Pohlaku sada miljonit

Sulev Oll 01. juuni 2001, 00:00

Väljend ?Pohlaku oma staadion? pole liialdus, sest kibekiirelt ehitatav Lilleküla staadion kuulub Aivar Pohlaku loodud mittetulundusühingule Jalgpalliklubi FCF, mis rahva seas tuntud FC Flora nime all.

FCF on oma ehitusse tõmmanud nii Eesti riigi, Tallinna linna kui ka rahvusvaheliste jalgpalliorganisatsioonide FIFA ja UEFA rahad.

Poolvalmis staadionil juba värava löönud linnapea Jüri Mõisa toetusel läks FCFi staadioni tarvis 40 miljonit krooni. FIFA-lt ja UEFA-lt saadud kümned miljonid jõudsid Eesti Jalgpalliliidu kaudu staadioni ehitusse tingimusel, et staadionil võõrustatakse teatav arv kordi rahvuskoondise mänge. Neist kaks esimest leiavad aset juba täna ja homme, kui vastamisi on Eesti-Hollandi kuni 21aastaste ja täiskasvanute koondised. Mitu mängu lõplikuks tasaarvelduseks kulub, ei osanud jalgpalliliidu juhatuse liige Mart Tarmak öelda. ?Mul on numbrite peale halb mälu,? sõnas ta.

Mittetulundusühingu põhimõte ei võimalda staadionilt tulevikus teenitavat kasumit välja võtta, kuid seegi küsimus on lahendamisel. Ühes juristidega peavad asjaosalised plaani luua staadioni haldamiseks eraldi äriühing.

Paljud Pohlakut tundvad inimesed peavad staadioni ehitamiseks kümneid miljoneid kroone leidnud meest pigem tundeinimeseks. Viimast väitis ka Eesti jalgpallikuninga assistent FC Floras Anne Samarüütel. ?Aivar pole ärimees, vaid rohkem poeedihing, luuletaja,? kinnitas ta.

Poeedihinge kinnituseks tõi Samarüütel kirjastuses Avita tänavu ilmunud lasteluule kogumiku, milles ka Aivar Pohlaku nooruses kirjutatud värsid.

Kirjastuse Avita toimetaja Sven Kala väitel pole kogumikus avaldatud värsid ainsad. ?Pohlaku lasteluuletusi on avaldatud Tähekeses, võib-olla ka kusagil mujal, lisaks on ta kirjutanud mõned lastejutud,? kinnitas Kala.

Kuni eelmise aasta lõpuni Flora palgal olnud jalgpallitreener Viktor Mets rääkis Pohlakust hoopis teist juttu. ?Poeedihinge on Pohlakus vähe, pigem on ta auahne ja suure töövõimega ärimees,? rääkis Mets, kelle Pohlak seitse aastat tagasi saatis Eesti pealt Kehtna jalgpallikooli tarvis poisse otsima.

Kooli jaoks peaaegu sada poissi leidnud Metsa ja Pohlaku teed läksid lahku suhtlemisraskuste tõttu. ?Aivar suhtub mängijatesse, samuti ka treeneritesse, nagu oma isiklikku omandisse,? kommenteeris Mets. Viimast näitavad ka noormängijate tasemele ulatuvad klubivahetuse eest määratavad trahvid.

Samas kuulub suurem osa noorte jalgpallile mõeldud rahast FC Florale, kinnitas Tartu Jalgpalliklubi Tammeka peatreener Hillar Otto. ?Kaks aastat tagasi oli toetusraha jagamise kriteeriumiks stressivabadus, siis läks 80% rahast Flora süsteemi klubidele,? rääkis ta. ?Nüüd püüdsime ka stressivabaduse poole, aga toetuse aluseks sai hoopis klubi esi- või meistriliigas mängimine.?

Tänu neis liigades mittemängimisele jäi 280 jalgpallipoisiga Tammeka toetusest hoopis ilma, küll aga said toetust nii FC Flora (636 800 kr ehk peaaegu pool kogu toetussummast) kui Floraga seotud FC Lelle, FC Viljandi, FC Kuressaare ja FC Valga.

Otto kardab naljaga pooleks, et järgmisel aastal võib Pohlaku taktikepi all tegutsev jalgpalliliit kehtestada toetuse aluseks klubist Eesti koondisse jõudnud mängijate arvu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing