Analüütikud ja ettevõtjad arengu osas eri meelt

Andres Kärssin 05. juuni 2001, 00:00

Jaotus- ja distributsioonifirma Smarten juhatuse esimehe Guido Kundla kinnitusel kujunes mai Smartenile kõigi aegade parimaks, ettevõtte enda raamatupidamislik käive oli 56 miljonit krooni ning logistikapartnerite käive Smarteni kaudu ulatus 36 miljoni kroonini.

Smarteni esimese kvartali käive partneritele tehtud logistikat arvestamata oli 124,5 miljonit krooni, ületades eelmise aasta sama näitaja ligi 30 miljoni krooniga. ?Siin ainult majanduskasvust rääkida ei saa,? ütles Kundla. ?Turupositsioonid on ümber jaotumas ning meie oleme ühed võitjatest.?

Rekordnumbrite puhul tuleb arvestada ka seda, et eelmisel kuul avati neli uut kauplust: kaks Säästumarketit, Selver ja SuperNetto.

Statistikaameti eile avaldatud andmete kohaselt müüsid hulgifirmad esimese kolme kuuga kaupa 14 miljardi krooni eest, mis on jooksevhindades 7 protsenti rohkem kui 2000. aasta I kvartalis. Enim suurenes mootorsõidukite, nende varuosade ning mitmesuguste masinate ja seadmete hulgimüük. Mootorsõidukite osas jätkub kiire kasv ka II kvartalis, sest automüüjatele osutus mai samuti kõigi aegade parimaks kuuks.

Kaubanduse tsüklilisust arvestades peaks II kvartal kaupmeestele aasta alguskuudest tunduvalt parem tulema, oodata võib käivete kuni 30protsendilist kasvu.

Statistikaameti andmeil müüsid tänavu I kvartalis kauplused kaupa 5,8 miljardi krooni eest, mis on 852 miljonit krooni enam kui 2000. aasta I kvartalis. Kaubad kallinesid eelmise aasta I kvartaliga võrreldes 4,5 protsenti.

Eesti suurima kaubandusorganisatsiooni ETK juhatuse esimehe Mihkel Simsi sõnul oli süsteemi käive esimese nelja kuuga kokku 1,07 miljardit krooni, mis on 173,8 miljoni krooni ehk püsivhindades arvestades 19,3 protsendi võrra rohkem kui eelmisel aastal samal ajal.

Simsi hinnangul on ETK kasvunumbrid head, kuid sellest ei saa välja lugeda majanduse üldist kasvu. ?Arvan, et käive on tõusnud pigem teiste loobumiste arvel, seda eriti ühistute osas maapiirkondades,? lisas ta.

Kristiine kaubanduskeskuse tegevjuht Allan Remmelkoor lausus, et suuremal osal Kristiine Keskuses tegutsevatel kauplustel on selle aasta esimesed neli kuud olnud möödunud aasta omadest paremad. Kristiine Keskuse külastatavus on suurenenud 10?15% ja umbes samapalju on kasvanud läbimüük. ?Olen tuleviku suhtes optimistlik. Ma ei näe praegu ühtegi ohumärki,? kinnitas ta.

Remmelkoori sõnul on kaubanduses kasvu üheks põhjuseks legaalse kaubanduspinna suurenemine. Tema sõnul toimub eeskätt kasv Tallinnas ja kõige suurema osa sellest saavad kaubanduskeskused.

Statistiliselt suure hüppe tegi esimeses kvartalis hotelliäri, püsivhindades suurenes majutusteenuste müük 2000. aasta I kvartaliga võrreldes 31%. Majutusteenuste müüki suurendas uute majutuskohtade avamine.

Viru hotelli esimese nelja kuu kogukäive ulatus tänavu 45,7 miljoni kroonini, mis on ligi kümnendiku võrra rohkem kui mullu samal ajal. Sellest majutuskäive moodustab hotelli juhataja Yrjö Vanhaneni sõnul 23,7 miljonit krooni, mis ületab mullust näitajat 13,5 protsenti.

?Tulemus oli natuke üle ootuste,? tõdes Vanhanen. ?Arvasime, et SAS Radissoni tulek mõjutab meid rohkem,? lisas ta.

?Paistab, et tänavune suvi läheb meil jälle hästi ning terve aasta tuleb majanduslikult hea,? lausus Vanhanen. Tema sõnul on turismi osas võimalik täheldada struktuurimuutust ? kahanenud on Helsingi ja Tallinna vahel liikuvate inimeste arv, kuid kasvanud on majutusnõudlus.

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevdirektori Donald Visnapuu sõnul oli I kvartalis liitu kuuluvate hotellide kogukäibe kasv küll ligi 20 protsenti, kuid võrreldav käive ? võrreldakse täpselt samu hotelle ? kasvas seejuures 4 protsenti.

Võrreldes möödunud aasta esimese kvartaliga vähenes tänevu ka meie restoranide külastatavus, rääkis restoranide Gloria ja Egoist juhtimisega seotud Marek Demjanov. Erandiks oli Gloria veinikelder.

?Üllatav on aga see, et mais on külastatavus eelnevate kuudega võrreldes suurenenud. Tavaliselt on olnud vastupidi,? lausus Demjanov. ?Kui näiteks aasta alguses laudu praktiliselt ette ei tellitud, siis nüüd broneeritakse laudu juba isegi oktoobriks,? lisas ta.

Demjanovi sõnul on toitlustuses konkurents tihenenud ja see on tinginud restoranides hindade alanemise. Tõenäoliselt sellel aastal alanevad hinnad veelgi, prognoosis Demjanov.

Statistikameti andmeil suurenes toitlustusteenuste müük I kvartalis jooksevhindades 1 protsendi võrra, kuid püsivhindades vähenes 5 protsenti.

Eile teatasid mitmed analüütikud, et alandavad oma selle aasta majanduskasvu prognoosi. Homme avaldatavaks I kvartali majanduskasvu numbriks ootavad analüütikud keskmiselt 4,8%.

___________________________________________

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing