Nauding maarotilegi

Ethel Kiilmaa 08. juuni 2001, 00:00

Õnneks ei pea lusti pärast purjetamiseks enesele ilmtingimata hinnalist sõiduvahendit soetama ? jahti võib vabalt suurema seltskonnaga rentida. Ent olgu jaht oma või laenatud, purjetamine on nauding, millest võivad kergesti sõltuvusse sattuda isegi põlised maarotid.

Purjetamisega alustamiseks on kapten Margus Zahharovi sõnul kaks võimalust: inimene ostab endale jahi ja hakkab tasapisi nullist peale kõike õppima või leiab esmalt mõne jahiomaniku, kes pakub klientidele lõbusõitu ja elementaarset purjetamisõpet. ?Standardsõit kestab kolm tundi. Selle aja jooksul saab piisavalt sõidukogemusi ja elamusi, aga ei jõua veel ära väsida. Meri on mõõtmatu ja inimene, kes pole varem purjetamisega kokku puutunud, saab lühikese sõidu jooksul aru, et see pole nii lihtne, et käid merel ära ja tuled tagasi. Hiljem, kui asja vastu endiselt huvi on, võib teha juba pikemaid sõite,? räägib kapten Zahharov firmast Mingles.

Eelnev kogemus pole vajalik. Kõik lõbusõidud algavad instrueerimisega, kus selgitatakse üksikasjalikult, mida alusel tohib teha ja mida mitte. Zahharovi sõnul purjetatakse kogenud kaptenite käe all ja jahid, mida kasutatakse, on enamasti suured ? kuni 12 meetrit ? ja turvalised, mahutades 12 reisijat ning 8 meeskonnaliiget.

?Lõbusõitude ajal ei pea inimesed ise midagi tegema, nad vaid vaatavad nende ümber toimuvat. Üldiselt üritame purjetada nii, et inimesed märjaks ei saaks ja väldime ekstreemseid olukordi,? selgitab ta. Eelneval kokkuleppel on võimalikud teravamad elamused.

Sellel aastal võivad huvilised ka ise purjetamist proovida. ?Igal hommikul kell 9 kogunevad purjetamishuvilised jahi juurde ja kui on koos vähemalt neli inimest, sõidab jaht kolmeks tunniks purjetamist harjutama. Purjehuvilisele tutvustatakse purjetamise põhitõdesid, lubatakse sättida purjesid, keerata rooli ja osaleda haalamisel,? tutvustab kapten uusi võimalusi. Hommikused sõidud maksavad ühele inimesele 200 krooni.

Need, kellel mõlgub meeles oma jahi ostmine, peaksid arvestama sellega, et inimene, kes mereasjandusest midagi ei tea, võib küll enesele jahi muretseda, aga merele ilma kaptenipaberiteta minna ei lubata.

Riietus peab olema mugav. ?Jalatsid olgu purjetamisel sportlikud ja riided sellised, mis tuult läbi ei lase,? soovitab Zahharov. Ent inimesed, kes eelistavad elegantsemaid riideid ja jalanõusid, võivad päikesepaistelisel päeval merele seilama minnes rõivastuda ka valgesse ülikonda ning purjekingadesse. Kaugematel sõitudel kasutatakse spetsiaalriietust, vett mitteläbilaskvaid ja tuultpidavaid jopesid ning pükse ja purjetajate kummikuid. Päästevesti kandmine korralike reelingutega lõbusõidujahil pole kohustuslik, aga pikematel purjetamistel igati soovitav.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing