Salakaubavedajad peatati Eesti lõunapiiril

Sulev Oll 20. juuli 2001, 00:00

Kui suure raha eest kaupu viis reisi- ja kaks väikebussitäit kaubareisijad salaja üle piiri tuua tahtsid, ei osanud täieliku tolliläbivaatuse algataja, Edela tolliinspektuuri juhataja Marek Helm öelda. ?See mehekõrgune kaubapakkide hunnik siin on vaid seitsme Poolast tulnud inimese toodud,? osundas ta keset Ikla tollipunkti angaari kõrguvale sinisesse kilesse pakitud kaubapallide virnale. ?Seitse reisijat Poolast tulnud suures bussis oligi,? lisas Helm. ?Ülejäänu oli täidetud kaubaga.?

Helmi sõnul saavad täpsemad arvud ehk kogus, väärtus ja maksupettuse ulatus selgeks järgmisel nädalal. ?Bussid olid kaupa otsast otsani täis laaditud,? selgitas ta kauba hindamise viibimist. ?Sinna oli mahutatud tonnide viisi väga laias nomenklatuuris turgudel müüdavat kaupa.?

Üle piiri toodud kaubast olid sadakond Leedust ja Poolast tulnud kaubaturisti deklareerinud kaduvväikese osa. ?Kauba väärtuseks deklareerivad toojad näiteks 1500 krooni,? ütles Helm. ?Tegelikult peaks see number olema vähemalt viiekohaline.?

Kaubakoguse ebanormaalselt väikese väärtuse põhjuseks on üksikesemete ülimadalad deklareerimishinnad. Nii on tollis naiste rinnahoidjaid deklareeritud 4 krooni tükk ja sokke 50 senti paar.

?Me ostamegi kaubad Poolast odavalt, aga toll sunnib meid deklareerima kõrgema hinnaga,? rääkis üks kaubatoojatest, Andrei. ?Toll ise seab sellised tingimused, et me petaksime.?

Oma sõnade kinnituseks tõi ta välja paberilehe, kus kauba käibemaksustamise aluseks oli võetud pool erinevate kaupade keskmisest hinnast Eesti turgudel.

?Meie aga ei müü nii kallilt,? rääkis teine kaubatooja, Galja. ?Lisaks läheb kolmandik toodud kaubast praagiks.?

Leedust deklareerimata kaubaga tulnud reisijad püüdsid apelleerida ka kaupade 5000-kroonisele maksuvabale piirile. See aga rakendub vaid juhul, kui tegemist ei ole kaubandusliku eesmärgiga. Toll ei jäänud uskuma ühe reisija väidet, et tema toodud nelikümmend käekotti on isiklik kaup.

Kaubavedajate soov kaup tagantjärele deklareerida ei leidnud tollitöötajate seas samuti aktsepteerimist ja nad jätkasid tollieeskirjade rikkumise kohta protokollide vormistamist. Üleeile õhtuks oli vormistatud 58, eile keskpäevaks juba 94 protokolli.

Arvestades, et iga kaubareisija jättis viimastel päevadel Ikla piiripunktis deklareerimata kasvõi 10 000 krooni eest kaupa ja kaubaturiste oli rohkem kui 100, pidas toll teisipäeval alanud aktsiooni tulemusena kolme päevaga kinni miljoni krooni eest salakaupa.

Kogu Leedust tulnud kaupa toll siiski kätte ei saanud, sest teisipäeva öösel hakkasid kontrolli ootel reisijad kaupa hõlma all tollikontrolli tsoonist välja viima neile Iklasse vastu tulnud sõiduautodele. ?Esialgu me seda ei märganudki, kuna keskendusime tööle angaaris,? rääkis Helm. ?Siis ega nägime seda ja seisin neile teele ette.?

Kaubavedajad, kes varem olid püüdnud tollikontrolli boikoteerida, keeldudes kaupa ette näitamast, taltusid Helmi märguande peale ja nii jäi ulatuslikum kauba hõlma all edasi toimetamise aktsioon ära.

Trahvi kartuses läksid Leedust tulnud kaubareisijad aga selleni, et ei tunnistanud omaks suurtes kogustes kaupa, pannes vastutuse transpordivahendi valdajale ehk bussijuhile.

Kolmapäeval peremeheta jäänud kümned ruudulised kaubakotid ja pappkastid seisid veel eilegi trellitatud tollikontrolliruumis, kust need piirivalvurite abiga lattu toimetati. ?Kotid tuleb mujale vedada, et anda tollitöötajatele võimalus tavapäraseks tööks,? rääkis Helm, viidates vormikandjatele, kes olid oma kirjutuslaudadega kotte täis ruumist suurde saali üle kolinud.

Deklareerimata kauba hulka üldises kaubakoguses näitab tollitöötajate sõnutsi kasvõi see, et eile hommikul Poolast tulnud bussi reisijad said pärast kontrollimist bussi tagasi viia väikese osa kaubast. Ülejäänu tõsteti angaari seina äärde hindamist ja kauba omaniku trahvimist ootama.

?Üle poole kaubast jääb kindlasti siia,? kinnitas Edela tolliinspektuuri talituse juhataja Imre Rubin.

Samal ajal helistasid mitmed kauba tegelikud omanikud tollipunkti ja otsisid oma kaupa taga. Kauba nendeni jõudmine võib aga kaua aega võtta. ?Tollil on sellega tegelemiseks aega kaks aastat,? sõnas Rubin.

Kahe aasta jooksul peaksid selguma ka trahvisummad, mis võivad ulatuda kuni kauba kolmekordse väärtuseni. ?Kui salakaupa oli 50 000 krooni eest, võime määrata 150 000kroonise trahvi,? rääkis Rubin. ?Reeglina aga nii suurt trahvi pole tehtud.?

Marek Helmi sõnul oli reisijate ja kaupade rohkuse tõttu nende kontrollimine Ikla piiripunktis vaevarikas. ?Alustasime korraga sisse tulnud busside kontrollimist teisipäeva pealelõunal ja lõpetasime kolmapäeva öösel.?

Neljapäeva hommikul kell kuus aga saabus tollipunkti veel üks buss, milles olnud kaupa kontrolliti päeval kella neljani.

Kui kaua aktsioon jätkub, ei soovinud Helm öelda.

Kaubareisijaid on toll tänavu kontrollinud ka varem. Nii avastati 10 juulil Poolast Murati piiripunkti saabunud 12 turureisijaga bussist viiel isikul veel deklareerimata kaupa 160 000 krooni väärtuses. Kaup, milleks oli 1007 paari jalatseid ning 1163 ühikut riideesemeid ja pesu, peeti kuni otsuste tegemisteni kinni.

Käibemaksu, mis kogu tollitulude laekumisest moodustas 74,5%, koguti tänavuse aasta esimesel poolel 4,9 miljardit krooni, eelmise aastaga võrreldes suurenes laekumine neljandiku võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing