Londonis juhioskusi täiendamas

Jaak Ennuste 17. september 2001, 00:00

Täiendasin sel suvel oma teadmisi LBS-is, kus valisin tippjuhikoolituse hulgast ühekuulise ADP programmi (Accelerated Development Program). Selle komponendid on raamatupidamine, finantsid, leadership, turundus, information management, ettevõtte strateegia, rahvusvaheline äri ning -strateegia ja tootmine. Programm on mõeldud eelkõige neile juhtidele, kes hakkavad suurtes organisatsioonides jõudma boardi tasemele. Ehk, kes soovivad areneda praktilistest juhtidest tugevateks liidriteks. Osalejatelt nõutakse kaunis suurt õppimisele pühendumist ja koormusetaluvust ühe kuu jooksul.

Kokku oli meie ADP rühmas 54 inimest 23st riigist. Peaaegu kõik maailma suuremad riigid olid esindatud, v.a Venemaa ja ülejäänud ida-blokk. Teiste seas õppurid Uus-Meremaalt, Taist, Argentiinast, Jaapanist ja mujalt. LBS on tõeliselt rahvusvaheline kool, inglasi oli vaid mõni. Ükski keel ei domineerinud ja omavahel suheldi vaid inglise keeles. Keskmine osaleja oli suurorganisatsiooni osakonna direktor. Väga paljud osalejad töötasid väljaspool oma kodumaad. Esindatud olid kõik peamised harud: farmaatsia, pangandus, infotehnoloogia, telekommunikatsioonisektor jne. Osalejate keskmiseks vanuseks on 33?45 aastat.

Õppetöö oli väga intensiivne. Loengud algasid kell üheksa ja lõppesid enamasti kell üheksa või kümme õhtul. Seega oli pea iga päev ca 6x1,5 tundi loenguid või grupitöid, kokku 12 akadeemilist tundi. Ligi 2/3 mahust olid loengud ning 1/3 töö viieliikmelistes gruppides. Töögrupid olid kokku pandud nii, et igas grupis oleksid inimesed erinevatest kultuuridest.

Lektorid olid fantastiliselt head. Lisaks põhjalikele ja praktikas kinnitatud teadmistele olid nad perfektsed esinejad. Enne LBS-i minekut kartsin, et võin mõnes loengus igavust tunda nagu omal ajal ülikoolis. Seda ei juhtunud kordagi. Peen inglise satiir ning huvitavad näited köitsid täielikult ja enamus õpilasi oli 100-lise tähelepanuga loengutes sees. Loeng oli kui show, kus kõik õpilased kaasa lõid. Mõned lektorid tormasid loenguruumis edasi-tagasi ja olid dialoogis ühe minuti jooksul 3?4 inimesega. Lektorid ei olnud liiga akadeemilised. Nad töötasid samal ajal konsultantidena maailma suurfirmades.

Väga palju kasutati case-study põhist õpet, näiteid reaalmaailmast. Osalejatele ei antud ainuõigeid lahendusi ja üheseid vastuseid. Nii nagu ka tegelikus äris, neid tihti pole.

Ühe ainuõige lahenduse asemel käsitleti erinevate strateegiate tugevaid ja nõrku külgi. Lisaks toodi välja käitumised, mis kunagi ei anna head tulemust.

Õppetöö koormus oli suur. Üpris raske oli alguses aru saada, kuidas on võimalik pärast viimast loengut järgmiseks päevaks 25-leheküljeline õppematerjal läbi töötada. Sellega aga harjus ära. Õppimata oli pea võimatu jätta. Grupitöödes paistsid siis kohe silma oskamatusega ja ka loenguruumis ei saanud mängule kaasa lüüa.

Osalejad elavad LBS-i ühes tiivas, kus on väikesed ühekohalised toad, varustatud TV, modemiühenduse, pesemisruumi ja muu vajalikuga. Toitlustamine kuulub koolituspaketi hinna sisse ja on ülirikkalik. Koos käiakse ka väljas söömas. Nende õhtusöökide ajal tekkis palju tuttavaid ja avardus maailmapilt.

Tervist väärtustatakse LBS-is väga. Igale õpilasele tehti esimesel päeval meditsiiniline ülevaatus, mõõdeti kaal, pulss, keha rasvasisalduse protsent ja vererõhk. Seda protseduuri korrati kursuse keskel ja lõpus. Lisaks pakuti erinevaid spordivõimalusi. Tänu Regent Parki lähedusele sai seal sörkimas käia, ringi pikkus ligi 4 km. Üks-kaks ringi enne esimest loengut aitasid vaimul õppekoormusele paremini vastu panna. Jooksin kuu aja vältel 160 km, sarnast trenni pole elus varem teinudki.

Minu valitud ühekuuline õppevorm on nii hinna kui ka õppimisaja osas vastuvõetavaim variant eesti firmajuhile. See katab enamuse ärijuhtimise distsipliinidest ning annab hea inglise keele praktika. Pärast kursuse lõppu kestab õppimine tegelikult edasi. Vastavalt LBS-is tehtud tööplaanile rakendan omandatud teadmisi firma juhtimisel, õppides pidevalt sama teemat lisaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing