Mobiiliga räägitakse roolis

Viktoria Korpan 02. oktoober 2001, 00:00

Mobiilitelefonide müüjad kinnitavad, et et huvi käed-vabad-varustuse vastu on vaibunud.

Eesti suurima mobiiltelefonide müüja, Eesti Telekomi Gruppi kuuluva ASi Esmofon juhatuse esimees Aivar Sirelpuu tõdeb, et ei tea ühtegi juhtumit, kui inimest oleks trahvitud autoroolis mobiiltelefoniga rääkimise eest. Ka ei ole tema teada ükski klient tulnud käed-vabad-seadet ostma pärast liikluspolitseinikult saadud hoiatust või trahvi.

?Võimud ei ole ju võimelised kontrollima, kas seadust täidetakse,? räägib Sirelpuu. ?Enamik inimesi sõidab ja räägib mobiiliga roolis seadusele vaatamata.?

Sirelpuu ütleb, et aasta alguses oli hands-free küll kuum teema, nüüdseks on see aga vaibunud ja keskmiselt ostetakse käed-vabad-seadmeid nüüd kaks korda vähem.

Sirelpuu pole nõus, et tema juhitav firma sai uuest seadusest ainult tulu. ?Meie kulutasime ju raha turundusele, et inimestele seda sõnumit edasi anda,? räägib ta.

Suuruselt teise mobiiltelefonimüüja Mäkitorppa ehk OÜ Mobinest logistiku Peep Tinnuri sõnul müüdi Mäkitorppas veebruaris pool kõigist tänavu müüdud käed-vabad-seadmetest.

?See seadus ei tööta. On väga hästi näha, et iga kolmas autojuht räägib mobiiltelefoniga,? räägib Tinnuri. ?Korralikumad inimesed ostsid endale hands-free?d kohe aasta alguses, teised ei ostagi, sest näevad, et keegi seda ei kontrolli ega trahvi.?

Samas märgib Tinnuri, et seadus on siiski vajalik. ?See on mitmes Euroopa riigis ka kasutusel, meil on vaja selle seaduse täitmist ja rikkumise eest karistamist tugevdada.?

Peep Tinnuri ütles, et ta uuris Mäkitorppa müügimeestelt, kas keegi klientidest on käed-vabad-seadmete ostmise põhjusena nimetanud kokkupuutumist politseiga. ?Ühtegi sellist juhtumit ei olnud,? sõnab Tinnuri.

Kaasaskantava käed-vabad- komplekti hind on umbes 200?300 krooni, mõne telefoni puhul kuulub käed-vabad-varustus hinna sisse. Lihtsama autokomplekti hind jääb alla 1000 krooni, turvalisem ja mugavam statsionaarne autovarustus läheb koos paigaldusega maksma umbes 3000 krooni.

Tinnuri sõnul moodustavad autokomplektid umbes 5 protsenti kõigist müüdud käed-vabad-komplektidest ja otsjaks on põhiliselt ärikliendid.

Telekommunikatsioonifirma Starman juhatuse esimees Peeter Kern ütleb, et aasta algul said kõik nende firma keskastme juhid firma kulul autodesse lihtsamad käed-vabad-seadmed. Ta ei leia, et tegemist on mahavisatud rahaga. ?Olen ise seda enne seaduse jõustumist kasutanud, nii on mugavam,? sõnab Kern. ?Aga lugesin hiljuti ühest Ameerika ajakirjast uuringu kohta, mis näitas, et roolis mobiiliga rääkimine viib tähelepanu kõrvale igal juhul, olgu see hands-free?ga või ilma.?

Politseiametilt ei õnnestunud saada informatsiooni, kui palju on tänavu trahvitud linnas või asulas autoga sõites mobiiltelefoniga rääkimise eest.

?Seda tüüpi rikkumised arvestatakse kokku näiteks lahtise turvavöö või kiivrita sõiduga, eraldi on raske informatsiooni välja võtta,? räägib Kadri Palta politseameti pressibüroost. ?Kindlasti on selliseid trahve olnud. On võimalus, et mobiiliga rääkinud autojuht saab algul hoiatuse.?

Seadus näeb ette, et mobiiliga rääkimise eest võib autojuhti trahvida kuni kümne päevapalgaga ehk eilsest kasutusel oleva uue trahvisüsteemi järgi kuni 600 krooniga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing