Ülo Toomsalu • 7. november 2001 kell 6:18

Laar, Kallas ja Nestor otsivad eelarvest kärpimiskohti

Peaminister Mart Laar, rahandusminister Siim Kallas ja sotsiaalminister Eiki Nestor alustasid eile kõnelusi 2002. aasta riigieelarve kavas laiutava 538 miljoni krooni suuruse puudujäägi ja võimalike kärbete üle, kirjutab Eesti Päevaleht.

Käärilõikeid ootava eelarve kohta on esialgu selge vaid see, et sotsiaalmaksu loodetust väiksema laekumise tõttu jäävad pensionikassa ja haigekassa kahe peale kokku ilma 144 miljonist kroonist. Poliitikute lubaduste kohaselt ei tohiks see ohtu seada aasta alguse lubatud pensionitõusu.

Ülejäänud katteta 400 miljoni krooni osas peab kolmik lähiajal lahendused leidma. Eelmisel nädalal loodud töögrupis esindab iga minister oma erakonda. Nestori selja taga on Mõõdukad, kes eelistaksid eelarve mahtu mitte vähendada. Mõõdukate aseesimehe Rein Järvelille sõnul tuleks tekkiv puudujääk katta eeskätt laenu võtmise teel. ?Mina ei näe eriti võimalust kulude koomale tõmbamiseks,? lausus Järvelill.

Reformierakonna ja Isamaaliidu hinnangul tuleb pool miljardit krooni eelarvest maha võtta. ?Asjaga on tõsi taga ? seda nõuavad IMF, Eesti majandusinimesed ja ka opositsioon,? ütles Reformierakonna aseesimees Meelis Atonen.

Isamaaliitlase Kalle Jürgensoni sõnul on eelarvemahu vähendamine igati õigustatud. Tema kinnitusel peab kärpima kõigi riigiasutuste ülalpidamiskulutusi. ?Riigikogu eelarve võiks väheneda 10-20 miljoni krooni võrra. Riigikogu puhul on kärpimiseks paremad võimalused kui nii mõnelgi ministeeriumil,? ütles ta.

Hetkel kuum