Euro tulekul tuleb karta rahapesu ja valerahategijaid

Kaja Koovit 21. november 2001, 00:00

?Euro sularaha kasutuselevõtt on huvitav aeg, kuid ei tohi unustada üleminekuperioodil kaasnevaid kõrgenenud riske,? lausus Patrick.

Ettevõtete jaoks suurimaks riskiks nimetas Patrick rahapesu, milleks annab parima võimaluse 500eurone rahatäht. Viimane on suurema väärtusega kui 11 eurotsooni riigi senine kõige suurem rahatäht. Nagu kõikide riskide puhul on ka rahapesu risk kõige suurem eurode kasutuselevõtu esimestel kuudel, mil väga paljud inimesed soovivad oma senise rahvusvaluuta eurodeks ümber vahetada ning kurjategijad loodavad, et kontroll on suure töömahu tõttu nõrgem.

Suurte koguste sularaha transportimine suurendab varguste riski. Kuigi pangad ei lähe kellelegi kuulutama, millal rahalaevad saabuvad, näitab elu, et sellest saadakse nagunii teada. Patricku sõnul on raha laialitoimetamist küll aastaid harjutatud, kuid tavaliselt püüavad kurjategijad sellist aega ära kasutada.

Ettevõtete jaoks kolmanda tõsisema ohuna nimetas Patrick infotehnoloogiaga seotud riske. Eurode kasutuselevõtt tähendab ettevõtete arvutisüsteemis ümberseadistamist ning alati tuleb ettevaatlik olla, kui ettevõttesse saabub konsultant seadistama või testima ja tal on juurdepääs ettevõtte arvutisüsteemile. Lisaks peaksid firmade juhid olema ettevalmistatud võimalusteks, et arvutisüsteemi ümberseadistamist püüavad enda kasuks ära kasutada ettevõtte töötajad. ?90 protsenti vargustest on seotud töötajatega ning segaduste ja ümberseadistamiste aeg on vargusteks parim,? lausus Patrick.

Kuna käibelt kaovad 12 Euroopa liikmesriigi valuutad, on arvata, et rahavahetusega kaasnevat segadust püüavad enda kasuks pöörata ka valerahategijad, kasutades ära inimeste vähest teadlikkust ja kogemust. ?Esimestel kuudel on võltsingute kasutamise risk eriti suur,? hoiatas Patrick.

Riske suurendab Patricku sõnul asjaolu, et rahad trükitakse eri trükikodades, mistõttu need võivad olla erinevad ning õige ja valeraha eristamine võib kujuneda raskeks. ?Nii kahju kui sellest ka ei oleks, aga on alust arvata, et erinevate trükikodade toodang erineb nii paberi kui trükikvaliteedi poolest,? lausus ta.

Interneti vahendusel On24 kaubamärgi all mööbli müügiga tegeleva Furniture Windowsi nõukogu esimees Arno Kütt lausus, et ei ole euro tulekuga kaasnevate ümberkorralduste üle veel tõsiselt mõelnud ning erinevaid ohte teadvustanud. Ta möönis, et tõenäoliselt tuleb raamatupidamine europõhiseks muuta ning segadust tekitab ka toodete eesseisev ümberhindlus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing