ÄP fototoimetus • 5. detsember 2001 kell 22:00

Võimulõhe pealinnas peatab investeeringud

?See on aja küsimus. Iga minut viivitust suurte summade puhul tähendab, et osa jääb tegemata,? ütles Palts eile õhtul. ?See võib panna aastase paugu.?

Paltsu sõnul on järgmiseks aastaks planeeritud suuri investeeringuid Tallinna tee-ehitusse ning koolide remonti ja praegu on käimas selles suunas ettevalmistavad tööd. ?Täna olid kõvad läbirääkimised, et saaks alustada järgmise aasta maikuus investeeringuid koolidesse. Eile arutasime teede remonti,? ütles Palts eile.

Linnapea lausus, et töös osalesid seni kõik koalitsiooni osapooled ning et ta on oma meeskonnaga väga rahul. ?Olen linna juhtimisel lähtunud ratsionaalsest küljest,? märkis Palts.

Reformierakonna teatel sai pealinna võimuliidust lahkumisel otsustavaks just Paltsu juhitava linnavalitsuse koostatav järgmise aasta eelarve, eriti aga selles kavandatav suurlaen. ?Praegu on käes juba detsember, aga eelarvet kusagilt ei paistnud,? tõdes Reformierakonna Tallinna piirkonna esimees Urmas Paet. ?Samas oleks linnavalitsemise seisukohast normaalne, et eelarve oleks olemas aasta lõpuks või vähemalt järgmise aasta alguseks.? Paet lisas ka, et Tallinna võimuliidus ei õnnestunud eelarve ja laenu koha pealt kokku leppida. ?Käärid olid liiga suured,? märkis ta.

Tõnis Palts tuli 1,5 mld kroonise laenukavaga esmakordselt avalikkuse ette paar kuud tagasi, misjärel oktoobri lõpus-novembri alguses lahvatas terav sõnasõda Reformierakonna juhi, rahandusminister Siim Kallase ja Paltsu vahel. Selle nädala alguses esitas Palts rahandusministeeriumile järgmise aasta eelarvekava, kus laenu maht oli kahanenud 956 miljoni kroonini. Ka seda pidas Kallase juhitav ministeerium liiga suureks, juhtides lisaks tähelepanu sellele, et linnavalitsus polnud eelarvet tehes arvestanud jooksvate kulutuste reaalse kasvuga. Ministeeriumi hinnangul võib linn võtta laenu juurde vaid 400 mln krooni. Audiitorfirma PricewaterhouseCoopersi hinnangul võib aga Tallinn ilma oluliselt finantsriski suurendamata laenata järgmisel aasta 750?800 mln krooni.

Koalitsiooni lõhenemiseni viinud Tallinna laenukava avalikkuse ees teravaim kritiseerija Siim Kallas ei soovinud eile kommenteerida oma erakonna lahkumist Tallinna võimuliidust.

Kallas ütles ministeeriumi nõuniku Daniel Vaariku vahendusel, et tal ei ole veel selles küsimuses seisukohta. Samuti ei osanud Kallas veel öelda, mida see tähendab kogu riigi võimuliidule, kus Reformierakond on koos samade partneritega kui Tallinnas.

Eileõhtuste poliitikute kommentaaride järgi peeti kõige tõenäolisemaks Tallinnas uut võimuliitu Reformierakonna, Keskerakonna ja venekeelsete volikogu liikmete toel.

Autor: ÄP

Hetkel kuum