Jõuluoste tehes kaitse end pettuse eest

Tarmo Riisenberg 20. detsember 2001, 00:00

Kuigi internetis on kaupade ja teenuste ostmine muudetud lihtsaks ja võimalikult turvaliseks, pole siiski täielikult suudetud välistada ohtu, et lisaks ausatele kaupmeestele üritavad oma osa internetikaubanduses teenida ka petturid. Anname üheksa reeglit, mis peaksid võimalike petturite tegevuse raskemaks muutma.

Internetis ostes tuleb alati salvestada ja säilitada kogu tellimusega seotud info. Hoidke alles kogu tehingutega seotud materjalide pakett, alates reklaamist ja kauba pakkuja kodulehekülje koordinaatidest, lõpetades koopiatega tellimustest ning kõikidest sellega seotud e-kirjadest. Tihti on just selline materjal ainus võimalik tõestus sõlmitud lepingute kohta.

Alati tasub veenduda, et te olete põhjalikult tutvunud kõigi tingimustega, mis kaasnevad mingi tehingu sooritamisel internetis. Tasub ka selgeks teha, kas ja kuidas on kaitstud teie poolt teenuse pakkujale edastatud isikuandmed.

Ostu-müügi tehingute puhul, kus edastatakse ostja või müüja isikuandmeid (nimi, aadress, krediitkaardi number) tuleb veenduda, et sellise informatsiooni edastamine internetis toimuks turvalise ühenduse kaudu. Kõige lihtsamini saab selles veenduda, kui veebibrauseri Netscape Navigator või Internet Explorer akna alaservas on väike suletud luku kujutis (sama, mis internetipanga kasutamise puhul).

Internetist kaupu või teenuseid ostes tasub alati kasutada krediit- või deebetkaarti, sest siis on hilisemate probleemide korral tunduvalt lihtsam oma raha tagasi nõuda. Juhul kui keegi on teie krediitkaardiga teinud lubamatuid tehinguid, informeerige sellest kohe kaardi väljaandjat.

Enne ostma asumist tasub alati veenduda selles, et te teate kauba või teenuse pakkuja tausta, alles seejärel on mõtet asuda tehingu teostamisele. Ettevõttele, kelle kohta te midagi ei tea, ei tasu kunagi saata oma isiklikku informatsiooni, sest sellisel juhul on petturite otsa sattumise võimalus tunduvalt suurem. Kõige lihtsam küsimus sel juhul on: kas mina või sõbrad teavad sellise nimega firmat?

Alati tasub endale selgeks teha oma seadusega ette nähtud põhilised õigused, sest siis on probleemide korral tunduvalt lihtsam enda eest seista.

Viirused võivad nii muuta kui ka rikkuda teie arvutis olevat informatsiooni, seega tasub alati olla veendunud, et arvuti on viirusevaba. Kõige lihtsamini saavutab selle viirusetõrje tarkvara pideva uuendamisega. Korralik tarkvara välistab pea täielikult võimaluse, et mõni isik väljastpoolt võiks pahatahtlikult kasutada arvutis olevat infot.

Kuigi enamik suurematest ostukeskkondadest sulgeb pärast ostukeskkonnast väljumist automaatselt veebilehitseja akna, tasub siiski alati veenduda, et see nii tõepoolest ka on.

Alati tasub internetis ostude tegemiseks kasutada uusimat tarkvara, see tagab ka suurima võimaliku turvalisuse. Siiski tasub suhtuda tähelepanelikult ka värskeimatele programmidele lisanduvatele parandustele, mis tavaliselt aitavad sulgeda võimalikke turvaauke.

Kui siiski satute internetis ostes probleemile, teavitage sellest koheselt ka veebipoodi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing