22. oktoober 2002 kell 9:27

ABB aktsia tütarettevõtte võimaliku pankroti pärast vabalanguses

ABB aktsia on täna pool oma väärtusest ära andnud, kartes et ta USA tütarettevõtte võib paluda võlausaldajate eest pankrotikaitset.

Väärtpaber oli kella 11:25 langenud Stockholmi börsil 46,1%, tasemeni 17,80 Rootsi krooni.

Euroopa suurim energeetikakontsern alandas oma selle aasta kasumi väljavaateid ja teatas, et ta USA tütarettevõtte Combustion Engineering vastu esitatud asbestiga seotud nõuded ületavad ettevõtte 812 mln dollarilist (13 mld krooni) varade mahtu. See võib viia aga ettevõtte pankrotti, kirjutab Wall Street Journal.

Möödunud aasta Rootsi-Shveitsi ühisettevõtte 691 mln dollariline (11 mld krooni) kahjum oli samuti peamiselt tingitud asbestiga seotud kahjunõuetest.

Asbest, mida heale tulekindlusele ja halvale soojusjuhtimisele on tööstuses laialdaselt kasutatud eritab nimelt väga peent tolmu, mis põhjustab hingamisteede haigusi.

ABB ei öelnud välja oma uut kasumiprognoosi numbrit, mainides vaid et ta suudab aasta lõpuks vähendada oma võlakoormust 1,5 mld dollari võrra 2,6 mld dollarini (42 mld kroonini).

ABB peadirektor Jurgen Dormann ütles, et majanduse nõrkus lööb kõiki ABB tegevusharusid ja ettevõtte restruktureerimisprogramm võtab rohkem aega kui eelnevalt planeeritud.

?Varasemad märgid majanduse paranemist, mida me aasta esimesel poolel nägime, pole teostunud,? lisas ta 'ning hetkel ei näe me kuskilt ka olukorra paranemist.'

?Me oleme pettunud kõikides turgudes ? ma näen, et meie raskused jätkuvad kogu järgmise kaheteist kuu jooksul. Me oleme valesti mõistnud olukorda turul ja ma vabandan aktsionäride ees,' sõnas ta.

Üllatav uudis saabus vaid kolm päeva enne ettevõtte kolmanda kvartali tulemuste avaldamist.

Enam kui 100 riigis tööd andev ABB on esindatud ka Eestis, andes tööd 470 inimesele.

Hetkel kuum