Tõnu Tramm • 28. november 2002 kell 22:00

Renault Megane II oma klassi turvalisim

Sel teisipäeval avalikustati Roomas järjekordse ulatusliku EuroNCAP turvatesti tulemused, kus saadeti vastu seina ühtekokku 18 uut automudelit. Neist 4 said maksimaalsed viis tärni, 11 igati tubli neli tärni ja kolm autot tänapäeval juba suhteliselt kesise tulemuse: 3 tärni.

Maksimumhinde vääriliseks hinnati Renault Vel Satis, Mercedes-Benzi E-klass, Saab 9-3 sportsedaan ja Renault Megane II. Oleks imelik, kui Renault Vel Satis ja Mercedes-Benz poleks viit tärni saanud, sest isegi klass väiksemad Laguna II ja Mercedese C-klass olid juba mõnda aega ?viieliste? kirjas. Seni küll ainsatena. Ka uue Saab 9-3 sportsedaani turvalisuses ei kahelnud keegi, sest Rootsi autotööstuses on ikka pandud rõhku just reisijate ohutusele ning juba 1999. aastal toodetud Saab 9-3 tunnistati EuroNCAPs nelja tärni vääriliseks. Tol ajal oli see igati kõva sõna.

Küll aga tekitas üksjagu kõmu väike-keskklassi kuuluva Renault Megane II kuulutamine viie tärni vääriliseks. Selle klassi puhul peetakse väga heaks tulemuseks ka nelja tärni ja kui Renault tehase esindajad mõne aja eest Luksemburgis uue Megane?i esitlusel ütlesid, et loodavad saavutada EuroNCAPs viis tärni, kutsus see autoajakirjanike seas esile üleüldise turtsatuse. Arvati, et kuna Laguna sai esimese autona maailmas viis tärni, on Renault? tootjaid haaranud suurusehullustus. Väike-keskklassi auto ei saa olla ju sama turvaline kui keskklassi auto. Kuid selgub, et saab küll. Otsekokkupõrkes teenis Megane 14 punkti (maksimum 16) ja külgkokkupõrketestis 18 punkti (maksimum 18).

Teise sama klassi autona testiti Toyota Corollat, mis teenis kokkuvõttes 4 tärni. Otsekokkupõrkes sai Corolla 12 ja külgkokkupõrkes 16 punkti. Seegi on igati korralik tulemus, sest näiteks 2001. aastal toodetud Nissan Almera teenis varasemas testis otsekokkupõrkes vaid 9 punkti, ehkki ka tema on 4 tärni vääriliseks tunnistatud.

Viimase testi n-ö läbikukkujad olid aga Chrysler PT Cruiser, Suzuki Grand Vitara ja Land Rover Freelander, mis kõik teenisid vaid kolm tärni. Seevastu Hyundai Santa Fe tunnistati nelja tärni vääriliseks, võrdselt Mercedese M-klassi maasturiga. Rääkimata igati tubli nelja tärni vääriliseks tunnistatud väikeautodest Citroen C3, Seat Ibiza ja Ford Fiesta.

Hetkel kuum