Kaja Koovit • 11. detsember 2002 kell 22:00

Telekomi aktsia hind kasumivõtmise tasemel

Selle aasta algusest on Eesti Telekomi aktsia hind kerkinud 39protsenti. Kesk-Euroopa telekomide seas on see parim esitus. Ungari Matav jääb nulli tasemele ning teised on languses. Lääne telekomidest ei maksa rääkidagi. Deutshe Telekom on väärtusest kaotanud üle kolmandiku, Soome Soneraga ühinenud Rootsi Telia tänavune kaotus on 27.

?Praegu on õige aeg Telekomi aktsiast välja tulla,? lausus Ühispanga strateeg Aivo Kangus. ?Ei näe põhjust aktsiat osta või omada,? lisas ta. Müügisoovituse taga ei ole tema kinnitusel mitte ettevõtte kehvus, vaid pelgalt praegune aktsia hinnatase. ?Soovitame aktsiad praegu ära müüa, et mõne aja pärast odavamal tasemel asemele osta,? rääkis Kangus.

?Eesti Telekomi fundamentaalnäitajad nii tugevad ei ole, et aktsia hind võiks 100 krooni tasemest väga lihtsalt üle minna,? lausus LHV maakler Alo Vallikivi.

Teisalt on turul märgata välisinvestorite ostuhuvi, mistõttu analüütikud peavad võimalikuks, et aktsia hind võib veel veidi tõusta.

?100?110 krooni aastalõpu hinnasihiks võiks kindlasti olla,? lausus Vallikivi.

Erinevalt Hansapanga aktsiast ei ole aga Telekomi hinnastõus tema sõnul tingitud mitte fundamentaalnäitajatest, vaid pigem emotsioonidest. Vallikivi tõdes, et Eesti Telekomi aktsia P/E (aktsiahinna ja kasumi) suhe on 15,3, mida võib nimetada juba kõrgeks. Võrdlusena on see Hansapangal 11,3 ehk võrreldes Telekomiga on Hansapanga aktsia odav.

Telekomi suhtes oleks ettevaatlik, tõdes Vallikivi. ?Ülisuurt tõusu enne majandustulemuste avaldamist küll ei oota. Kui need tulemused saavad olema ülihead, mida ei pea tõenäoliseks, võiks aktsiahind veel tõusta,? rääkis ta.

Telekomi 7600 aktsia omanik Veikko Toomere lausus, et teda kiire hinnatõus aktsiaid müüma ei sunni. ?Telekomi on ostnud lääne tegijad, kes ei tea midagi ei 100 ega 200 kroonist. Arvan, et 110 kroonini tõuseb aktsia rahulikult,? lausus ta.

Toomere tõdes, et praegusel hinnatasemel võiks osa aktsiaid müüa, kuid maksude optimeerimiseks pole seda enam sellel aastal mõtet teha.

Lisaks hinnatõusule pakub Eesti Telekomi aktsia ka arvestatavat omanikutulu. Austria majanduslehe Wirtschaftsblatt avaldatud telekommunikatsiooniettevõtete dividenditootluse edetabelis hõivas meie telekom Hellenic Telecomi järel selle aasta 6,356 tootlusega teise koha. Kreeka firmal oli vastav näitaja 6,358.

Hetkel kuum