Ülo Toomsalu • 31. oktoober 2003 kell 6:09

EPL: Võimuliit lubab veinitööstusele tuge

Rahvaliidu survel hakkab riik ilmselt toetusraha jagama seitsmele Eesti veinitootjale, kes kardavad kevadise järsu aktsiisitõusu järel väljasuremist.

Euroliiduga kokku lepitud aktsiisimäärad tõstavad kohaliku naturaalse marjaveini pudeli hinda 1. maist vähemalt nelja krooni võrra. ?Kui tõesti on näha, et see mõjutab tarbija eelistusi ja sektor hakkab kokku vajuma või on muid ohumärke, siis tuleb kiiresti riigiabi kaudu reageerida,? ütles rahandusminister Taavi Veskimägi läinud nädalal Riigikogus.

Veinitööstuste toetamise veksli käis Res Publica aseesimees suuresti välja Rahvaliidu poliitikute lobitöö tulemusena, kirjutab Eesti Päevaleht.

Rahvaliitlasest rahanduskomisjoni aseesimehe Vello Tafenau väitel vajavad veinitootjad ellujäämiseks aastas kuus-seitse miljonit krooni, mida eelarves pole. ?Soovime, et riik maksaks tagasi aktsiisivahe. Me ei kerja raha tootmise tarbeks,? ütles Tafenau, kes on ASi Võhu Vein juhatuse liige ja üks omanikke.

Veinitehastel on tema sõnul üliraske oma toodangut müüa, kui lahendust ei tule. Olukorda raskendab veelgi suhkru hinna tõus. Tafenau ei salga, et tuli parlamenti võitlema eeskätt ?kodumaise tööstuse säilitamise? eest.

Rahandusministeerium jälgib minister Veskimäe sõnul hoolega kodumaiste veinitootjate majandustulemusi. ?Esialgsel hinnangul uus aktsiis turgu oluliselt ei mõjuta,? lisas ta.

Rahvaliidu fraktsiooni esimees Jaanus Männik süüdistas nii kolmikliidu kui ka kaksikliidu valitsust selles, et liitumiskõnelustel magati maha ?anss saada kodumaisele veinile erisus. ?See on ütlemata kurb,? lausus Männik. ?Rõõmustav on, et praegune valitsus on andnud väga selge lubaduse, et seda häda tuleb riigiabi kaudu leevendada.?

Hetkel kuum