Enn Tosso • 30. november 2003 kell 22:00

Laenubuum on haripunktis

Eesti Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas sõnab: ?Laenukoormuse osas on Eestil võrreldes arenenud riikidega küll veel märkimisväärne kasvuruum, kuid iseasi on, kui kiiresti sinna jõuda.?

Ta ei usu, et viimase kahe aasta kasvutempo oleks jätkusuutlik. Kui järgmisel aastal kasvaks eraisikute laenukoormus taas 40%, jõuaksime juba mõne väiksema laenukoormusega arenenud riigi tasemele, märgib ta.

Suur laenukoormus vähendab tulevikus tarbimise võimet ja pidurdab majanduskasvu. ?Kinnisvarahinnad on juba jõudnud sellisele tasemele, et suurem eluasemelaenu võtmise buum peaks hakkama läbi saama ning nii kinnisvarahindade kui eluasemelaenude kasv on rohkem kooskõlas sissetulekute suurenemisega,? sõnab ta. Euroopa Keskpangalt oodatakse järgmisel aastal intresside tõstmist, mis kergitab laenu hinda. Kui palju see siinsetes eluasemelaenu intressides kajastub, sõltub pankadevahelisest konkurentsist.

Krediidipanga krediidiosakonna arendusjuhi Piret Kustassoni sõnul on panga eraisikulaenude portfell käesoleval aastal stabiilselt kasvanud. Ka üldises plaanis võib 2003. aastat pidada Eestis eraisikutele laenamisel väga aktiivseks. ?Võib arvata, et vahetult pärast aastavahetust eluasemelaenu turg veidi rahuneb pühadejärgse hingetõmbeperioodi tõttu. Samas on laenuturul Eestis arukaks laenamiseks arenguruumi veel küllaga,? räägib ta. Kustassoni sõnul peavad eraisikute laenukoormuse edasise samas tempos kasvu puhul nii laenuvõtjad kui ka pangad kainelt hindama kliendi võimet laenu tagasi maksta. Kui jätkub majanduse stabiilne areng ja sellest tulenevalt üldine optimism, prognoosib ta eluasemelaenude mahu mõõdukat kasvu Eestis ka eeloleval aastal.

Hansa Capitali arendusjuhi Kersti Arro sõnul Eesti inimeste eluasemelaenude koormus praegu veel liiga suur ei ole, kuid senise väga kiire kasvutempo jätkumist Hansapank ei prognoosi. Ta märgib, et arvutused ja uuringud näitavad, et järgmisel aastal on oodata eluasemelaenude kasvutempo pidurdumist, sest arvestatav osa keskmise ja kõrgema sissetulekuga leibkondadest on juba laenu võtnud. ?Prognoosime, et järgmisel aastal on laenuturule sisenemas senisest rohkem keskmise sissetulekuga laenuvõtjaid,? ütleb ta.

Hetkel kuum