Meelis Mandel • 2. detsember 2003 kell 22:00

Leedu parlament president Paksase vastu

Paksase ja tema meeskonna tegevust kritiseerinud erikomisjoni järeldused said eile õhtul suure häälteenamusega Seimi enamuse toetuse.

Erikomisjoni aruande järgi kujutavad Paksase ja tema abide sidemed Venemaa allilma ja julgeolekuteenistusega endast ohtu Leedu julgeolekule. Hääletus presidendi tagandamise algatamiseks võis toimuda eile õhtul pärast arutelu, vahendas Bloomberg. Komisjoni esimees nõudis presidendi tagasiastumist.

Paksas vastas sellele eile õhtul Leedu telejaamades üle kantud avaldusega, kus teatas, et ei kavatse tagasi astuda ja seadis Seimi erikomisjoni aruande kahtluse alla.

Leedu peaminister Algirdas Brazauskas ja parlamendi spiiker Arturas Paulauskas soovitasid juba üleeile Paksasel ise ametist tagasi astuda. Paksas lükkas ka siis süüdistused tagasi ning ütles, et ei plaani tagasi astuda.

Eile lõuna ajal riigiraadios esinenud Brazauskas kordas oma mõtet Paksase tagasiastumise kohta, nimetades seda mitte riigi, vaid ühe inimese ümber käivaks kriisiks. Ta lisas, et ilmselt oleks Seimis kerge koguda vajalikud hääled presidendi umbusaldamiseks, kuid sellele järgnev pikk protsess presidendi tagasiastumiseks poleks riigi huvides.

?President ütleb küll praegu, et ei astu tagasi, kuid ma ei tea, mida ta edasi ette võtab,? lausus Brazauskas, lisades, et ametist lahkumine oleks Paksase jaoks parim lahendus.

Hetkel kuum